Bebeğinizle Tatil Önerileri

'Bebek Bakımı' forumunda dila_ tarafından 17 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Birçok organizasyondan ya da davetten, hatta o çok beklediği filme gitmekten bile yoksun kalan yeni anneler, Akdenizde yada Egede geçirebilecekleri tatil hayaliyle yanıp tutuşuyor, ancak bunun hayalden öteye geçemediğinden yakınıyor. Bir Cafe RUJ okuru annenin, hayatın hiçbir anını ertelememesi gerektiğini hatırlatarak, bebekle tatil fikrini uzmanlarımızdan Çocuk Doktoru Gülay Karadenize soruyor ve önerilerini dikkate alıyoruz İşte tüm detaylarıyla bebekle tatil.
  [​IMG]
  Bebekle tatile gitmek uzunca bir hazırlık süreci gerektiriyor. Yanınıza gerekli her şeyi almak durumundasınız. Bunun için yolculuk öncesi liste yapmak faydalı olur. Bu listede giysiler, oyuncaklar, bebek bezi, gerekli olabilecek ilaçlar, derece, ilk yardım çantası, alışkın olduğu battaniye, yastık vb olmalı. Uçakla yolculuk yapacaksanız en önemli konu uçağın kalkış ve inişi sırasında kulak zarının iki tarafı arasında oluşabilen basınç farkı nedeniyle kulakta ağrı hissedilmesidir. Bunu önleyebilmek için burnu açık tutmak; yutkunmayı sağlamak amacıyla emzirmek veya bir şey içirmek; daha büyük çocuklarda sakız çiğnetmek yardımcı olur. Kapalı bir yerde ve hareketsiz bir yolculukta çocuğunuzu oyalayabilmek için oyuncaklarını; beslenmesini sağlayabilmek için yemeklerini ve suyunu mutlaka yeterli olarak kabin içi çantanıza almalısınız. Bazı uçaklarda çocuklu aileler için oturma aralığı daha geniş koltuklar vardır. Rezervasyon ve check-in sırasında istekte bulunabilirsiniz.

  [​IMG]

  Araba ile yolculuk yapacaksanız bebeğiniz mutlaka uygun bir araba koltuğuna oturtulmalıdır. Sık mola vererek yolculuk yapın. Yine bebeğinizin besinlerini ve oyuncaklarını yanınızda bulundurun. Yaz sıcaklarında direkt bebeğe üflememek koşuluyla arabanızda klima çalıştırabilirsiniz. Kalacağınız yerde bebek yatağı olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse yatak olarak da kullanılabilen bir oyun parkı edinebilirsiniz. Yine kalacağınız otelde bebek bakım odası-oyun odası olup olmadığını önceden öğrenin.

  [​IMG]

  Kendi hazırladığınız mamalar riskli
  Tatilde bebeğinizin beslenme tarzında değişiklik yapmamaya çalışın. Çünkü her eklenen yeni besin allerji, ishal vb riskler taşır. Tatil koşullarında mamaları kendimiz hazırlamamız zor ve sıcakta taşınması da riskli. Özellikle et, süt, yumurta gibi proteinli gıdaların sıcakta bozulması ve besin zehirlenmesi oluşturma ihtimali fazla. Bu riski almamak için organik ve katkısız olduğuna emin olduğumuz kavanoz ve kaşık mamalarıyla bebeğimizin sebze-meyve ihtiyacını karşılayabiliriz. 3 ana öğünü aksatmamaya çalışmalı; et-yumurta-kurubaklagil, süt ve süt ürünleri, sebzeler-meyveler, ekmek-tahıl grubu olmak üzere 4 ana grup gıdayı dengeli şekilde tüketmeye gayret edilmelidir.


  [​IMG]

  Çocukların vücut yüzeyleri ağırlıklarına oranla çok daha geniş olduğundan, terleme ile belirgin sıvı ve elektrolit kaybı yaşayabilirler. Buna engel olabilmek için çocuklarımızın sıvı alımını arttırmak önemlidir. Anne sütü, su süt, bitki çayları, ayran, taze sıkılmış meyve suları verilebilir. Güneşin en zararlı olduğu saatler 10:00-16:00 arasıdır. Bu saatlerde mümkün olduğunca çocuğumuzu dışarı çıkarmamak en doğrusu olacaktır. Öğle yemeği sonrası alacakları 1-2 saatlik bir uyku çok dinlendirici olur. Yaz sıcaklarında banyo sıklığı her gün, hatta günde 2'ye çıkarılabilir. Ama şampuan kullanım sıklığını haftada maksimum 3 tutmak cildin kurumasını engeller.
    2. Cevap: Bebeğinizle Tatil Önerileri

  [​IMG]

  Plaj şemsiyeleri yeterli değil
  Plaj şemsiyeleri güneşten korunmada yeterli olmayabilir. Çünkü kum ve deniz güneş kaynaklı UV ışınlarını yansıtır. Çoğumuzun düşündüğünün aksine ıslak ve gevşek dokumalı giysiler bizi güneş ışınlarından koruyamaz. Bulutlu havalarda veya ağaç altlarında bile güneş koruyucusu kullanılmalıdır. İlk 3 ayda güneş koruyucu kullanılması çok önerilmiyor. 3ay sonrası öncelikle mineral (fiziksel) filtreler tercih edilmeli. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyucu olması tercih sebebi. En az 20 faktör kullanılmalı. Terleme-ıslanma sonrası tekrar sürülmeli veya suya dayanıklı ürünler kullanılmalı. 1.5-2 saat aralıklarla tazelenmeli.

  [​IMG]

  Çocuklarımızın yeterli önlem alınmadan, koruyucu kullanılmadan ve uzun sürelerle güneş altında kalmaları durumunda güneş yanıkları oluşabilir. Çocuklar -ve bizler- güneşe yavaş yavaş alıştırılmalıdır. İlk güneşe çıkılan gün 15 dakika güneşlendirilmeli; sonraki her gün bu süre 5'er dakika uzatılmalıdır. Cildin ne kadar yandığı dokunularak veya kızarıp kızarmadığına bakılarak anlaşılamayabilir. Yanık belirtileri birkaç saat sonra kendini gösterir. Ciltte kızarıklık ve ağrı olur. Yanığın derecesi fazla ise su toplanır. Birkaç gün sonra cilt soyulur.

  [​IMG]

  Yanıklara ve havuz temizliğine dikkat
  Yapılacak ilk iş kızarıklık olan bölgelere soğuk su uygulayarak ısıyı düşürmektir. Daha sonra yanık yerlere güneş sonrası losyonları veya pantotenik asit içeren bir merhem sürülebilir. Mayo olarak kullanılan bezler tam sızdırmaz değil. Özellikle kaka sızabilir. Küçük çocukları bebek havuzlarına sokuyoruz, ama hem klorun etkisi, hem de küçük yaramazların yaptıkları kaka ve çiş nedeniyle bebek havuzlarının temizliğine çok güvenmeyin derim. Bebeğiniz için şişme havuz kullanıp deniz suyu ile doldurmak ve güneşin altında suyun ısınmasını sağladıktan sonra bebeğinizi içine sokmak bir çözüm olabilir. Desteksiz oturabilen, gövde kontrolünü sağlamış bebekler simitle denize sokulabilir. Tenteli simitler kullanarak güneşten yüzme sırasında da korunabilirsiniz.

  [​IMG]

  Güneş ve sıcağın risklerinden uzak durmak için
  Yazın sadece güneşi direkt görmek değil, aşırı sıcak da bebeklerimiz için riskli. Saat 10-16:00 arası dışarı çıkmamak önemli. Kapalı mekanlarda, örneğin arabada direkt bebeğe üflememek kaydıyla klima kullanılabilir. Giysi seçiminde sentetiklerden uzak durmak, güneş ışığını daha çok yansıtan açık renkler seçmek, şapka kullanmak önemli.

  [​IMG]
  Yaz sıcaklarında çocuklarımızı fazla giydirmemiz veya aşırı terleme sonucu alın, yüz, deri kıvrım yerleri, sırt ve göğüste pembe renkli, küçük döküntüler ortaya çıkar. Bu döküntüler bazen kaşıntılı da olabilir. Bebeğin giysileri inceltilir. Pamuklu kumaşlar tercih edilir. Cilt ılık su ile yıkanır. Sabunlu lif ile hafifçe ovalanıp masaj yapılabilir. Deniz suyu ve karbonatlı su ile silmek de yararlı olabilir.