Bebeğin Suyunun Fazla Olması

'Bebek Bakımı' forumunda Sitem tarafından 28 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Bebeğin Suyunun Fazla Olması
  Bebeğin Suyunun Fazla Olmasının nedenleri
  Polihidramnos nedir

  Bebeğin Suyunun Fazla Olması

  Anne adayında karnın fazla büyümüş olması veya gerginlik hissinin oluşması bebeğin suyunun fazla olduğu anlamına gelebilir. Polihidramniyos şüphesi varsa ultarasonla amniyon sıvısı, ASİ (amniyon sıvısı ölçümü) ile ölçülür. Amniyon sıvısının toplam 250den fazla olması veya ek cepte 80'den fazla ölçülmesi bebeğin suyunun fazla olduğunu gösterir.

  [​IMG]

  Suyun çok fazla olduğu durumlarda anne karında fazla büyüme ve gerginlik olur, hatta bu nedenle anne nefes almakta zorlanabilir, karnında rahatsızlık hisseder.

  Nedenleri:
  - Annede şeker hastalığı (diyabet) olması
  - Fetüsün yutmasını engelleyen anomaliler
  - Sindirim sistemi anomalileri, özofagus atrezisi (yemek borusunun oluşmaması)
  - Merkezi sinir sistemi anomalileri, anensefali,
  - Solunum yolu anomalileri
  - Diyafragma hernisi (Özofagusa bası yapabilir)
  - Doğumsal kalp hastalıkları
  - Fetüste hidrops fetalis varlığı (İmmun veya non-immun)
  - Rh immunizasyonu (kan uyuşmazlığı)
  - Fetusa ait enfeksiyonlar (konjenital enfeksiyonlar)
  - İkiz gebelik (ikizden ikize transfüzyon sendromu)
  - Kromozomal anomaliler
  - İskelet anomalileri
  - Myotonik distrofi v.b doğumsal kas hastalıkları
  - Yüksek çıkımlı kardiyak yetmezlik
  - Fetal anemi
  - Sakrokoksigeal teratom

  Bazen polihidramnios olmasına rağmen bebekte ya da annede bir anormallik saptanamaz, buna idiopatik polihidramnios denir. Polihidramnios vakalarının %60-70'i idiopatiktir yani herhangi bir sebep bulunamaz, ancak %30-40'ında bir sebep bulunabilir.

  Polihidramniyos saptanan bir gebelikte ilk adım dikkatli bir ultrasonografik anomali taramasıdır. Fetusta göğüs içerisinde yada karın içerisindeki organlarda bir anomali, beyin anomalisi varlığı araştırılmalıdır. İkinci adım anneye ait nedenlerin araştırılmasıdır. Annede diyabet varlığını araştırmak için kan şekeri takibi yapılır.

  Polihidramniosa bağlı riskler:
  Polihidramniyos varlığında potansiyel risk aşırı gerilime bağlı erken doğum ağrıları, su kesesinin açılmasıdır. Su aniden boşalırsa kordon sarması yada plesenta ayrılması (dekolman) olabilir. Polihidramnios erken doğuma sebep olabilir.Polihdramniosta bebek ölüm riski (perinatal mortalite oranı) %10 ile %30 arasında değişmektedir. Ayrıca polihidramnios durumunda bebekte makat duruş gibi bebeğin ters olmasına bağlı nedenlerle sezaryen olma riski de artmıştır.

  Tedavi:
  Çok sık uygulanmasa da bazı dırımlarda fazla sıvı enjektör ile çekilerek (amniodrenaj) azaltılmaya çalışılabilir. Bu işlemin erken su gelmesi (PPROM), koryoamniyonit, dekolman plasenta gibi riskleri vardır.
  İndometazin denilen ilaç ile amniyon sıvısı miktarı azalabilir fakat bu ilaç 32 haftadan sonra kullanılması sakıncalıdır, 32 haftadan büyük fetuslarda duktus venozusun erken kapanmasına sebep olabilir.
   
Yükleniyor...