Cevaplandı Beatbox nasıl yapılır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 4 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Beatbox nasıl yapılır

  Beatbox Ağızla müzik, ritm oluşturmaktır. Bu işi yapan kişiye ise Dünya genelinde Beatboxer denilmektedir. Türkiyede ise Beatboxcı terimi kullanılmaktadır.

  Bazı noktalarda Beatbox yaparken Nefesi tasarruflu kullanmak gerekir. Nefes ayarlamasını iyi yapamazsanız beatbox yaparken sık sık ritim de kesintiler oluşur. Bu sebeple iyi beatbox yapamazsınız.

  Beatbox’ın temel mantığını “Nekadar çok nefes, okadar çok ses” olarak tanımlayabiliriz.

  Bir Flüt düşünün üzerinde bulunan deliklerin birkaçını tıkadığınızda ve üflediğinizde farklı farklı sesler alıyorsunuz. Şiddetli üflediğinizde daha ince bir ses alıyorsunuz. Ağzınızıda bi flüt gibi düşünün. Ağzınızla korna sesi çıkarabilirsiniz bunun için ağzınızı korna deliği şekline getirin ve yavaşça üfleyin. (Bunu ilk seferde yapamayabilirsiniz). Yılmadan deneyerek bunu başarabilirsiniz.

  3 – 5 günde çok iyi beatbox yapamazsınız. Sabırlı olup her gün 3 – 5 saat beatbox yapın (Hava atmak veya başka bir sebep için değil. gerçekten istediğiniz için yapın. İstemiyorsanız iyi bir beatboxcı olamazsınız. İçinizde istek ve heves olmalıdır) Bu yazının sonunda gerekli kaynaklar verilmiştir. Kaynaklardan faydalanarak hemen beatbox çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

  Beatbox Öğrenmek için:

  Beatbox öğrenmeye Bas ve Tiz sesleri ile başlayın. Bu sesleri en iyi şekilde çıkarana kadar çalışın. Bu sesleri birleştirdiğinizde ortaya güzel ritimler çıkartmış olacaksınız. Bu sesler kulağa çok hoş gelecek. İnsanlar yaptığınız müziğin ağzınızdan çıktığına inanamayacaklar.

  Şarkı söyleyerek Beatbox yapmak:

  Beatbox’ı iyice ilerlettiğiniz zaman şarkı söyleyerekte beatbox yapabilirsiniz. Hem şarkı söyleyip hem beatbox yaparken şuna da dikkat etmelisiniz, şarkıyı elinizden geldiği kadar anlaşılır şekilde söylemeye çalışın. (Hem şarkı söyleyip Hem beatbox yapmanın zor tarafı budur.) Hem şarkı söyleyip hemde beatbox yapacaksanız, Beatbox’a uygun bir parça seçmeniz gerekir. Boom Boom Pow

  Örneğin:

  (P)om (P)om (Pf)ow şeklinde yapılır. (P) ler Bas sesleridir. Aralara da Ti sesi sıkıştırıldığında işlem tamam. Söylemesi kolay ama yapması bilmeyen için çok çok zor.
   


Yükleniyor...