Batman ili hakkında bilgi

Batman'in tarihi hakkinda en eski bilgiler halk hikayeleri, mitler ve Heredot tarihinde verilmektedir. Ortak verilere göre MED krali Abtyagestin'in torunu Kyros karsiti Erpagazso M.Ö. 550 yilinda yenilince MED asilzadeleri arasindaki utancindan dolayi MED'lerin yasadigi Media bölgesinin kuzey bati ucundaki topraklarina çekilmek zorunda kalmis. Baska bir görüse göre de Kyros pres egemenligi altinda kalmamak için bu bölgeye yerlesmistir. Karaçali, sazlik ve batakliktan olusan bu bölgenin ortasinda yapay bir adacik olusturup, adina han obasi anlaminda olan "ELEKHAN" denilmistir. ( M.Ö. 546 ) ELEKHAN 194 yil bagimsiz ve mutlu bir dönem geçirerek 352 yilinda Büyük Iskender'in istilasina ugramistir. Daha sonra Lesepkoslar, Partlar, Romalilar, Sasani ve Bizans’in hakimiyetine girmistir. Artuklular, Mogollar, Ilhanlilar, Celaliler, Karakoyunlu (Pezrese) Akkoyunlular ve 1500 yilinda Savefilerin eline geçmistir.

1515 yilinda, 4. Murat'in Bagdat seferi sirasinda kendisine büyük yararliklar gösteren Turhan oglu Mahmut Pasa'ya ELEKHANI içine alan Batman suyu ile Botan suyu arasinda kalan bölgenin tamamini vermistir. Bu gelismeden sonra ELEKHAN telaffuz degisikligine ugrayarak halk dilinde ELAH zamanla "ILUH" ismini almistir. Iluh köy birimi olarak kayitlara geçmis ve Siirt vilayeti, Elmedin kazasina bagli olarak benligini sürdürmüstür.

Elmedine yerlesim birimi 1926-27 yili ilkbaharinda bugünkü Batman Çayinin tasmasi nedeniyle haritadan silinmis ve Iluh köyü Besiri (Kobin) ilçesine baglanmistir. Batman isminin nereden geldigi hakkinda görüsler olmayip, bir görüse göre bugünkü Batman Çayinin adi 1950'li yillarin basinda Iluh köyüne verilmistir. Yaygin olan görüse göre de Iluh köyünün asagi kisminda ilk deneme kulesi kuruldugunda TPAO'nun tesislerinin bulundugu bölgeye bakmaktan gelen Batman adi verilmistir.

1937 yilinda bucak haline getirilen Iluh, 1940'li yillarin sonlari ile 1950'li yillarin baslarinda bölgede var olan petrol filizlerinin degerlendirilmesi sonucunda Iluh bucaginda her alanda büyük gelisme saglanmistir. Bu gelismeler üzerine 2 Eylül 1957 tarihinde ilçe teskilati olarak kabul edilmistir.

1955 genel nüfus sayiminda Iluh nüfusunun 4713 olarak kaydedilmesiyle 2 Kasim 1955 yilinda Belediye teskilati kurulmustur. 1990 yilina kadar çok hizli bir gelisme yasayan Batman, 16 Mayis 1990 tarih ve 3647 sayili kanunla Türkiye'nin 72. ili olma unvanina kavusmustur.

BATMAN ŞEHİR MERKEZİ


MALABADİ KÖPRÜSÜ


RAMAN
 
Üst