Basur neden olur nasıl tedavi edilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 8 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Basur Neden Olur?

  Basur bu kadar yaygın bir sorun olmasına karşın neden bazı insanlarda görüldüğü ve diğerlerinde oluşmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar sürekli kabızlık ve kötü beslenme alışkanlıklarının basurun oluşması üzerinde önemli etkiye sahip olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca gebelik döneminde bu bölgede artan basıncın basur oluşumuna yol açtığı biliniyor.

  Basurun diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  Yaş alma
  Sindirim sistemi sorunları
  Kronik ishal ve kabızlık
  Uzun süreler oturma
  Anal enfeksiyonlar
  Karaciğeri ilgilendiren rahatsızlıklar


  Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Basurun, aralarında merhem, ilaç ve son olarak ameliyat seçeneklerinin de bulunduğu pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak basur tedavisinde en önemli nokta basura neden olan koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Yani basuru şiddetlendiren beslenme alışkanlıklarından vazgeçilmediği sürece her an nüksetme riski vardır. Bu beslenme alışkanlıklarını ise kısaca kabızlığa yol açan yiyeceklerin sık tüketilmesi olarak özetleyebiliriz. Besin lifi bakımından yetersiz beslenme, yeterince su tüketmeme, besin değeri düşük hazır yiyeceklerle beslenme, kahve, çikolata, çay gibi gıdaları fazla tüketme kabızlığın nedenleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca kan dolaşımının yavaşlamasına ve kilo almaya yol açan hareketsiz bir yaşam tarzının kabızlık riskini arttırdığı bilinmektedir. Eğer basurunuz varsa ve kabızlık yaşıyorsanız tuvalete çıkmanız zorlaşacaktır, ağrılar şiddetlenip kanama artacaktır. Kabızlığı önlemek için sindirime iyi geldiği bilinen bitkisel çayları içebilir, daha çok meyve ve sebze tüketebilirsiniz.

  Basur tedavisinde ameliyat seçeneği çoğunlukla en son tercih edilen yöntemdir çünkü beslenmenin düzenlenmesi genellikle basur belirtilerini hafifletmektedir. Ameliyat öncesi şişliği ve kaşıntıyı alan merhemler denenmelidir. Bu dönemde direk basur üzerinde kullanılan bitkisel yağlar ve kremler, sindirimi düzenleyen ve kabızlığı önleyen bitki çayları tüketilebilir. Alınan tüm önlemlere rağmen olumlu yönde ilerlemeyen ve aşırı büyüyen basur için ameliyat seçeneği gündeme gelebilir. Basur ameliyatı nispeten basit bir operasyondur ve hasta ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilir.

  Basur tedavisinde cerrahi operasyon dışında kauçuk bantlarla problemli damarların küçültülmesi ve damara enjekte edilen ilaçlarla bu damarların kurutulması gibi diğer bazı seçenekler de mevcuttur.

  Ağrıların Şiddetlendiği Anlarda Neler Yapılabilir?

  Damarların ağrıların artmasına neden olacak kadar büyümesi, artan kanama ve kaşıntı evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle hafifletilebilir.

  Kuru tuvalet kağıdı kullanmayın. Kuru tuvalet kağıdı özellikle dış basuru tahriş ederek kaşıntıya ve kanamaya yol açabilmektedir. Bunun yerine ıslak mendil kullanabilirsiniz.

  Soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompres basur bölgesindeki şişliği alarak ağrıları hafifletir.

  Sıcak bir duş alın. Sıcak duş veya sıcak suya oturma damarları büzerek ağrıları azaltır.

  Merhem kullanın. Basur kremi olarak eczanelerde bulabileceğiniz merhemler tahrişi önler ve basur ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.

  Bölgeyi temiz tutun. Basur bölgesinde çatlayan damalar bu bölgeyi enfeksiyonlara açık hale getirir. Bundan korunmak için basur bölgesini temiz tutun ve sık sık iç çamaşırı değiştirin.

  Ağrı kesici kullanın. Ağrılar baş edemeyeceğiniz kadar arttıysa reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  Yukarıdaki önlemler basurun neden olduğu rahatsızlıkları 3-4 gün kadar geçirebilir. Tabii bu dönemde sindirimi zorlayacak ve hazımsızlığa neden olabilecek gıdalardan uzak durmalısınız.

  Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  Basur belirtilerini azaltmak, yaşam kalitesini arttırmak ve tedavi sonrası basurun tekrar etmesini önlemek için aşağıdakileri uygulamanız önerilir.

  Bol lifli gıdalarla beslenin
  Yeterli miktarda su için
  Doktorunuza danışarak besin lifi takviyesi kullanın
  Tuvalette ıkınmayın
  Düzenli olarak egzersiz yapın
  Uzun süreler oturmayın, oturmanız gerekiyorsa her yarım saatte bir 5 dakika ofis içinde dolaşın
   
Yükleniyor...