Baş döndürücü bulantı ve kusmalar

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 18 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hamileliğinizde yaşadığınız bulantı ve kusma problemlerinizi, özellikle ilk üç ayda yaşamamanız oldukça normaldir. Bulantılarınız ve kusmalarınız genellikle adetinizin gecikmesinden hemen sonra başlar. Bulantıların en şiddetli olduğu dönem ise, sekizinci hamilelik haftanızdır. Daha sonra bu bulantılarınız yavaşça azalarak 12–14. haftalarda kaybolur.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tayfun Osmanağaoğlu bulantılarınızı ve kusmanızı engellemeniz için şunları öneriyor: “Öncelikle bulantıyı uyaran nedenlerden uzak durulmalıdır. Bunlar sigara kokusu, parfüm ve yemek kokuları olabilir. Hatta bazen kendi evinizden bile uzaklaşmanız gerekebilir. Ayrıca az ve sık yemek yemelisinizdir. Günlük öğün sayınızı 5–6’ya çıkartmanız uygun olur. Sıvıları yemek arasında ve azar azar tüketmeniz, yemek esnasında fazla sıvı içmemeniz size biraz rahatlık sağlayabilir.” diyor ve konu ile ilgili bizi bilgilendiriyor.

  Fazla kusmalar, sıvı ve kilo kaybına neden olur

  Hamileliğinizde yaşadığınız kusmalarınız sırasında biraz dikkatli olmanızda fayda vardır. Eğer sadece sabahları hafif bulantı ve kusma problemi yaşıyorsanız, bunun için rutin önlemler almanız yeterli olacaktır, ancak aşırı kusmanız varsa, yeterli sıvı alamıyorsanız, bu durumda fazla kilo, sıvı ve elektrolit kaybınız söz konusu olacaktır. Eğer bu septomlarınız olursa, hemen hastaneye yatmalı ve serum alarak tedavinize başlanmasını sağlamalısınız. Böylece vücudunuzun kaybettiği sıvı ve elektrolitler yerine konur. Bu tedavi ile kısa sürede normale dönebilirsiniz.

  Şiddetli kusmaların bebeğe etkisi

  Hamileliğinizde yaşayacağınız şiddetli bulantı ve kusmalar, ilk üç ayınızda görülür ve daha sonra geçer. Hamileliğinizin 3. ayından sonra normal besleneme düzeninize dönmeye başlarsınız, ancak yapılan bazı çalışmalarda şiddetli bulantı ve kusması olan annelerin bebeklerinin, hamileliği normal seyreden ve kusması olmayan annelerin bebeklerinden daha küçük olduğunu göstermiştir. Yani şiddetli kusması olan annelerden doğan bebeklerde gelişme geriliği görülebilir.

  Bulantıları hafifletme yöntemleri

  • Bulantılarınızı uyaran nedenlerden uzak durmalısınız.

  • Günlük öğün sayınızı artırmalı ve porsiyonlarınızı azaltmalısınız.

  • Kuru yiyecekleri yemeniz, yağlı yiyeceklerden uzak durmanız, yemek esnasında aşırı sıvı tüketiminden kaçınmanız yararlı olur.

  • Çok gerekli olmadıkça mide irritasyonuna yol açabilecek kan ilaçlarını kullanmamalısınız.

  • Eğer kendi kendinize yeterli olmazsanız B vitamini, bulantı önleyici ve mide asidini azaltan ilaçlar kullanabilirsiniz.

  Her anne adayında bulantı sorunu yaşamaz

  Her anne adayında bulantı olması şart değildir. Çoğul ve molar (Üzüm) hamileliğiniz, önceden araç tutması probleminiz varsa, daha yoğun olarak bulantı ve kusma yaşayabilirsiniz. Ayrıca hamilelikle birlikte mide ülseri, taşlı kolesistit, nefrit gibi hastalıklarınız da varsa, bu aşırı bulantılarınıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda bulantılarınızı önlemek için aldığınız tedbirlerin yanı sıra, diğer hastalılarınızın tedavisine de önem vermelisiniz.

  Genel öneriler

  • Bulantıyı uyaran madde ve ortamlardan uzak durun.

  • Az ve sık yemek yiyin.

  • Sabah saatlerinde kuru yiyecekler tüketin.

  • Bulantıya hamileliğiniz dışında neden olabilecek diğer hastalıklarınızı ekarte edin.

  • Bulantı giderici ilaç ve B vitaminleri kulanın.

  • Aşırı bulantı ve kusmalarda hastaneye başvurun.
   
Yükleniyor...