Bartın Resimleri

BARTIN
OSMANLI DÖNEMINDE BARTIN


1402 yilinda yapilan Ankara savasi sonunda bir ara Isfendiyaroglu Beyligi’nin eline geçen kent 1461 yilinda tekrar Osmanli Devleti egemenligine girmistir.

1460 yilina gelindiginde, Bartin ve Çevresi; Osmanli Imparatorlugu sinirlari içinde, Amasra ise Ceneviz Kolonisi idi.Anadolu’da Türk birligini saglamak Cenevizlilerin elinde bulunan Karadeniz ticaretini ve denizyolunu ülkesine kazandirmak amaciyla Kuzey Anadolu Seferine hazirlanan Fatih Sultan Mehmet Han, ilk hedef olarak Amasra, Kastamonu ve Sinop’ seçti.

1460 yilinda, Fatih Sultan Mehmet Üsküdar’dan avlanmak bahanesiyle yola çikarken,Mehmet Pasa Komutasindaki Osmanli Donanmasi da denizden hareket etti.Fatih Bolu’ya geldiginde Kastamonu ve Sinop yörelerine hakim olan ve Candarogullari Beyligi’nin devami sayilan Isfendiyarogullari’nin Beyi Ismail Bey, padisaha kiymetli esyalar göndererek bagliligini bildirdi.Yoluna devam eden Fatih Ekim ayinda Bartin’a gelip ordugahini bugünkü Orduyeri’ne kurdu.Donanmayla haberlesme saglayan haberciler, Donanmanin Amasra açiklarinda göründügünü bildirdiklerinde , Amasra üzerine yürüyen Fatih, Ceneviz Senyoru’ndan kan dökülmemeden Amasra’yi teslim aldi.

Bartin,Osmanli döneminin 1460-1692 yillari arasinda Anadolu Beylerbeyligi’ne bagli Bolu Sancagi sinirlari içinde yer aldi.Bolu Sancaginin kaldirilmasiyla 1692-1811 yillari arasinda Voyvodalikla yönetilen Bartin, 1811 yilinda da Kastamonu Vilayetine bagli olarak yeniden kurulan Bolu Sancagina baglandi.

Bu dönemde ticari potansiyeliyle bölgenin Pazar yeri olan ve Oniki Divan adini alan Bartin, 1867 yilinda ilçe oldu. 1867 yilinda da Belediye Teskilati kuruldu.


CUMHURIYET DÖNEMINDE BARTIN

1920 yilinda Zonguldak Mutasarrifligina baglanan Bartin’in 1924 yilinda Zonguldak’in il olmasiyla birlikte bu ilin ilçesi haline gelmistir.07 Eylül 1991 tarihinde de 28.08.1991 tarih ve 3760 sayili yasayla il statüsüne kavusmustur.

Bartin iline bagli ilçelerden Osmanli döneminde ilçe iken Cumhuriyetle birlikte bucak statüsüne düsürülen Amasra; 1987 yilinda yeniden, Ulus;1944 yilinda, Kurucasile; 1957 yilinda ilçe olmustur.

Bartin’in halen Merkez, Amasra, Ulus ve Kurucasile olmak üzere 4 ilçesi, Arit Kozcagiz, Kumluca ve Abdipasa beldeleriyle birlikte 266 köyü vardir.

AMASRA


GÜZELCE HİSAR


İNKUMU
MUGADA
 
Üst