Bar kod nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 18 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Barkod, verilerin çizgi ve boşluklardan oluşan semboller ile kodlanması ve optik okuyucular vasıtasıyla bilgisayar ortamına aktarılmasının genel tanımıdır.

  En basit şekilde barkod, bir seri karakteri kodlamakta kullanılan siyah çubuklar ve beyaz boşluklar dizisidir.

  Barkodun ne olduğu değil, niçin kullanıldığı sorusu daha önemlidir. Sembollerin kolay ve ucuz üretilmesi, hata oranının diğer teknolojilere göre çok düşük olması, barkod teknolojisini en yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bilgisayarların sadece açık ve kapalıyı okuma kabiliyeti vardır ( 1 ve 0 demek daha doğru ), bu basit olarak barkodun ne olduğu konusunda fikir veriyor. Siyah = açık ( veya 1 ), beyaz = kapalı ( veya 0 ). İşte barkod sayıları ve/veya harfleri bilgisayar tarafından çabuk ve kolay okunabilecek bir şekilde temsil eden açıklar ve kapalılar serisidir.

  Değişik kodlar, özel sıra ve uzunluklarda farklı açık ve kapalılara bölünür dolayısıyle kullandığımız numaraları ve harfleri temsil eder. Takip eden bölümde, değişik kodlar ve neden birden fazla barkod tipine ihtiyaç duyulduğu ‘‘Barkod Tipleri’’ başlığı altında inceleniyor.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Bar kod nedir
 1. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  925
 2. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,113
 3. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,745
 4. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  926