Balkon bahçeciliği


BALKON BAHÇECİLİĞİ

GENEL BİLGİLER

Günümüz şartlarında bir bahçe sahibi olmak çoğumuz için mümkün olmuyor. Oysa hemen hepimizin evinde en az bir balkon mevcut. Bu mekanları genelde ardiye niyetine kullanarak yazık ediyoruz. İstediğimiz takdirde bu balkonları harikulade bir bahçe haline getirebiliriz.

Gerek açık, gerekse camekanlı balkonlar ve teraslar farklı şekillerde bahçeye dönüştürülebilir. Camekanlı olanlar rüzgar, soğuk ve tozdan korunaklı olduğu ve yıl boyunca kullanılabildiği için daha avantajlıdır. Özellikle kış aylarında buraları yazı aratmıyacak rengarenk bir bahçe olabilir.

Açık balkonlarda ise çalı türleri , meyve ağaçları, sebze ve yaz çiçekleri daha güzel yetişir. Terasınız varsa veya balkonununuz çok büyükse her iki şekilde de düzenliyebilirsiniz tabii.. Her ikisi de mevcut değilse güneşli bir pencere önü de işinizi görür. Kış aylarında herdem yeşil çalılar, sınırlı sayıda olsalar da kışın çiçek açan çalı ve soğanlı bitkilerle açık mekanların da canlı kalması mümkündür.

Buralarda meydana getireceğiniz bahçelerin gerçek bahçelere göre bir çok avantajı da var. Bu bahçe ile gece, gündüz istediğiniz her an ilgilenebilirsiniz. Fazla efor sarfetmeniz gerekmez. Bitkileri kontrol altında tutmanız, istediğiniz an bitkilerin yerini değiştirmeniz mümkün. Zararlılarla mücadele etmeniz daha kolay, zira bahçeye göre daha steril bir ortam sağlayabilirsiniz.

Balkon bahceciliği denince klasik balkon bitkilerinin yanı sıra bahçede yetiştirilen bitkiler de akla gelir. Zevkinize göre dizayn edebileceğiniz bu mini bahçede yetiştirebileceğiniz türler sınırsızdır denilebilir. Büyük mekanlarda sebze, meyve, ağaç, sarmaşık ve çeşitli çiçekler kullanılarak zengin bir renk armonisi meydana getirilebilir. Yeriniz iç mekanda bir pencere kenarı ile sınırlı ise fazla karmaşadan kaçınmanız daha verimli olacaktır. Mesela bir baharat bahçesi kurabilirsiniz. Veya minyatür güllerden minik bir gül bahçesi harika olur. Bir kere karar verince hayal gücünüz size yol gösterecektir.

Balkonların her mevsim güzelliğini koruması isteniyorsa her mevsime uygun farklı türler bir arada yetiştirilmelidir.

BALKONDA HANGİ BİTKİLER YETİŞİR?

Her türlü cüce meyve ağaçları, narenciye,(limon, mandalina, turunç) Herdem yeşil çalı ve ağaçlar..

Her türlü çiçek, gül, otsu bitkiler, her mevsime uygun soğanlı bitkiler ..

Baharatlar

Bir çok sebze çeşitleri, çilek..

DÜZENLEME

Bitkiler kadar kullanılacak saksılar ve düzenleme de önemlidir. Öyle bir düzen kurulmalıdır ki bitkiler havasız ve ışıksız kalmasın, sulama ve bakım işleri kolay olsun. Sulama sırasında akan sular komşularımızı rahatsız etmesin. Ve mümkünse meydana getirdiğiniz bahçenin tadını çıkarabileceğiniz, bir bardak çayınızı yudumlayabileceğiniz bir köşe oluşturmayı da ihmal etmeyin.

Yer problemi varsa duvarlara monte edilen veya asma saksılar kullanılabilir.

Sarmaşık bitkiler için duvara ince tahta çubuklardan yapılmış çerçeveler monte edilir. Ağaçlar ve boylu sebze türleri de destek gerektirecektir.

Bitki çeşidine göre lüzumlu el aletleri edinilirse işler kolaylaşır.Gül makası, küçük el küreği, ot çekme aleti, ince emzikli kova vs gibi. İlaçlama, hassas tohumları sulama, yaprak yıkama vs. için ayrı pompalar gerekir.

IŞIK

Balkonun yönü ve kaç saat güneş aldığı tesbit edilir, bitkiler buna göre seçilir. Az ışık alıyorsa gölge seven bitkiler kullanılır. Gün boyu güneşle yıkanan bir balkonda da bitki yetiştirmek zor olabilir. Işığı filtre eden malzeme kullanmak gerekebilir ..(Çıtalardan kafes şeklinde bir gölgelik yapılabilir.) Böyle fazla güneşli balkonlar biraz koyuca, pastel renklerde boyanmalıdır.

Gölge balkonların duvarları beyaz veya açık bir renge boyanırsa reflektör görevi yaparak, bitkilerin daha fazla ışık almasını sağlar. Bitkilerin önünde durduğu duvar aliminyum folyo kaplanırsa bu etkiyi daha da artırmak mümkündür.

SULAMA

Az miktarda bitki varsa ince uzun emzikli bir sulama kabı yeterlidir. Fakat büyük bir balkon veya terasta, çok miktarda bitki yetiştiriliyorsa sulama ciddi bir problemdir. Özellikle her gün sulama isteyen yaz aylarında işler daha da zorlaşır. Bu mekanlarda bir su girişi olması çok iyi olur. Veya en yakın musluktan gelen ince bir hortum, ucuna suyu istenildiği an açıp kapatabilecek bir aparat takılarak kullanılabilir. Yeni ekilmiş tohumlar püskürteç ile sulanır.

Sulama daima sabah erken saatlerde yapılmalıdır. Akşamüstü yapılan sulamalarda bitkiler gece boyunca ıslak kalır. Bu durum mantar hastalıklarına zemin hazırlar.

DRENAJ

Çok azı hariç bitkiler köklerinde su durmasından hoşlanmaz. Çabucak çürür ve hastalanırlar. Alınacak tedbirler:

· Saksı diplerinde büyüklüklerine göre muntazam açılmış delikler olmalıdır.

· Her saksının dibine bir tabaka çakıl döşenir. Sulama sırasında deliklerden hafifçe su sızması yeterlidir. Aşırıya kaçılmamalıdır.

· Çok hassas bitkilerde saksı tabağına konacak birkaç çakıl saksıyı yüksekte tutar ve dip kısmının suyla temasını önler.

DİKKAT!

Çok sayıda bitki yetiştirilecekse balkonlara aşırı yük bindirmek emniyet açısından tehlikeli olabilir ( sadece üç-beş saksı için önemli değildir tabii). Bu bakımdan plastik veya tahta saksılar tercih edilmelidir.

Balkon demirine veya duvarlara monte edilen çiçeklik ve saksılar emniyetli olmalıdır.

Ağır olan bahçe toprağı yerine genel kullanım için hazırlanmış hafif torflar kullanılmalıdır. (Bahçe toprağının başka mahzurları da vardır. Çabuk kurur ve sertleşerek kökleri boğar. Drenaj problemi olabilir. Yeteri kadar steril değildir ve zararlıları barındırabilir.)

Bütün alet- edevat, bitki ilaç ve besinleri kullanılmadıkları zaman kilit altında tutulmalıdır.
 
Üst