Bakara Suresi Fazileti

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 5 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bakara Suresi Faziletleri  Bakara Suresi Okumanın Fazileti

  Kur'an-i Kerîm'in ikinci ve en uzun suresi. Medine'de ilk nazil olan suredir. Kur'an'in en son inen ayeti de bu urenin 281. ayeti oldugu için tamamlanmasi onbir yil sürmüstür. Ayet sayisi ikiyüzseksenalti, kelimeleri altibinyüzyirmi, harfleri yirmibesbinbesyüzdür. Fasilalari mim, nûn, dâl, be, re, kâf, lâm harfleridir.

  Medine'de inmesi ve en uzun sure olmasindan dolayi, islâmî hükümlerle ilgili birçok konulari ihtiva etmektedir. Fatiha suresi Kur'an'in bir özeti olarak kabul edilirse, Bakara suresi de Kur'an'in bir tafsilidir. Surede islâm'in önemli ve baslica temel esaslarini kabul edip etmeme durumu degerlendirilmektedir.

  Her kim Bakara suresini okursa basina Cennet taci geçirilir. (Dârimî 2/447, 10572).

  Bakara suresini ögretmek bereket, terketmek ise pismanliktir. Sihirbazlar onu elde etmege güç yetiremezler. O Kur'an'in çadiridir. (Dârimî, 2/446, 10570). Bakara suresinin 255. ayeti olan Âyetü'l-Kürsî ayri bir özellik tasimaktadir. Bu konuda da iki hadis zikretmekle yetinecegiz.

  Her seyin bir zirvesi vardir. Kur'an'in zirvesi de Bakara suresidir. Onda öyle bir ayet vardir ki o ayet Kur' an ayetlerinin efendisidir. O da Âyetü'l-Kürsî'dir. (Tirmizî, V,157, hadis no: 2878).

  Bakara suresinin Âmene'r-Resûlû olarak meshur olan son iki ayetinin de çok büyük faziletleri vardir.

  286 ayetlik ve tam 50 sayfalık bir Kurân suresidir. Önce bir şifre ile başlar sûre: Elif lâm mîm Sûrenin sonu ise dua ile biter. İşte Bakara Suresinin faziletleri:
  Hem şifalı hem de koruyucu bir sûre

  286 ayetlik ve tam 50 sayfalık bir Kurân suresidir Bakara Sûresi.

  Önce bir şifre ile başlar sûre: Elif lâm mîm

  Sûrenin sonu ise Rabbenâ/Ey Rabbimiz dualarıyla biter.

  Bu şifre mi duayı açıklıyor, yoksa dua mı şifreyi açıyor, bilinmez.

  Bildiğimiz bir şey varsa, o da sûrenin Peygamberimizin gözündeki ve gönlündeki yeri ve derecesi

  Öyle ki Kurânın en uzun sûresi olan Bakara Sûresi hem dünyanın hazinesidir, hem de cennetin

  Hem dünya şerlerinden korur insanı hem de âhiret tehlikelerinden

  Hem bize yetiyor her şeyiyle hem de ailemize, çoluk çocuğumuza

  Medenî bir sûredir Bakara Sûresi. Medine-i Münevverede nazil olmuş, kıyamete kadar gelecek olan insanlara medeniyet dersi vermiş, insanca yaşamanın sırlarını göstermiştir.

  Dünya huzuru mu istersiniz, âhiret saadeti mi; hepsi, doyasıya, bütünüyle sûrenin başından sonuna kadar ince ince anlatılmış, bildirilmiş.

  Bütün bir insanlığın kurtuluş yolları bazısı yarım sayfayı, bir sayfayı bulan âyetlerle anlatılmış

  Kim Bakara Sûresini okursa kendisine cennette bir taç giydirilir.

  Bakara Sûresinin son iki âyeti ise daha muhteşemdir, daha muazzamdır; bir o kadar şifa kaynağıdır ve dopdolu bir hazinedir.

  Bu müjdeleri Efendimizin mübarek lisanından öğreniyoruz:

  Kurândan iki âyet vardır ki, onlar şifadır, onları Allah sever. Bunlar, Bakaranın son iki âyetidir.

  Aynı zamanda Peygamberimize bir Miraç hediyesi olan, bizim Amenerrasûlü olarak bildiğimiz ve her yatsı namazından sonra okuduğumuz bu iki âyeti Peygamberimiz şu sözleriyle metheder:

  Allah Bakara Sûresini iki âyetle tamamladı ve onları Arş-ı Alanın altındaki hazinesinden ihsan etti. Onu öğrenin ve çoluk çocuğunuza öğretin. Çünkü o namazdır, Kurândır ve duadır.

  Allah, gökleri ve yeri yaratmadan iki bin sene önce bir kitap yazdı. Bu kitaptan Bakara Sûresinin sonundaki iki âyeti indirdi. Bu âyetleri evinde okumayan kimseye peş peşe üç gün şeytan musallat olur.
   
Yükleniyor...