Bachata

'Güncel Bilgiler' forumunda anniccha tarafından 27 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bachata Dansı
  Bachata Dansı Tarihi
  Bachata Dans Figürleri  Günümüzde çok moda olan Bachata Dansının Kökeni ve Dans Figürleri
  [​IMG]

  ABD’ deki Rap gibi Bachata da fakir ve dışlanmışların müziği olarak ortaya çıktı. Dominik Cumhuriyeti’ nin varoşlarında ortaya çıkan Bachata fakir Dominiklilerin sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını ve terk edilmişliğini yansıtır. 1960’ ların başında Bachata romantik gitara dayalı müziğin önemli bir alt kategorisi olarak ilk ortaya çıktığında dansa yönelik Küba Son’ undan ve Guaracha’dan ayrılmaktaydı. İlerki yıllarda müzisyenlerin Bachata ritimlerini hızlandırması ve dansçıların yeni bir dans adımı geliştirmesiyle Bachata aynı zamanda bir dans müziği olarak da kabul edilir oldu.

  Bachata (ya da okunuşuyla baçata) Dominik Cumhuriyeti’nin 4/4 ritimli, romantik bir müzik ve dans türüdür. Daha çok gitarın ön planda olduğu baçata müzikleri vurmalı çalgılar (bongo, maracas, guiro) ve bas gitar eşliğinde üç veya dört gitarla çalınır.

  İlk kaydedilmiş baçata parçaları 1961 yılına dayanır.( José Manuel Calderón : “Borracho de amor” ve “Que será de mi (Condena)”, Leonardo Paniagua : Canción de guardia cobrao)

  Baçata müziğinin uluslararası başarısı 1991’de Juan Luis Guerra’nın “Burbujas De Amor” adlı parçasının “Euro Hot 30″ adıyla belirtilen Avrupa’da en tutulmuş 30 parçalık listenin başına yerleşmesiyle gerçekleşmiştir.

  Daha sonra 1999’da Frank Reyes’in başarılı parçası “Ajena”yla ve Luis Miguel del Amargue’nin “Te echo de menos” adlı parçasıyla birlikte baçata müziğiyle yapılan danslar yaygınlaşmış ve dans pistlerinde salsa ve merengue danslarının yanısıra baçata dansı da yapılmaya başlanmıştır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Bachata
 1. bynness
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  491