Azra Akın Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 7 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Azra Akın Hayatı, Fotoğrafları

  Azra Akın Hakkında Bilgi ve Resimleri

  8 Aralık 1981; Almelo

  2002 Türkiye güzeli seçildi ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda Dünya güzeli seçilmiş manken, model ve oyuncu.

  Babası aslen Uşak’ın Karahallı ilçesinden bir zamanlar Eskişehirspor’da futbol oynamış Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun ve şimdi tercümanlık yapan Nazım Akın, annesi ise Afyon’un Emirdağ ilçesinden Hollanda’da da öğretmenlik yapan öğretmen Ayda Akın’dır. Aile 1971 yılında Hollanda’ya yerleşmiştir. Azra Akın’nın kendisinden 2 yaş küçük Doruk adlı bir kızkardeşi vardır.

  Azra Akın, Hollanda’da bale, resim ve müzik gibi sanat dallarında eğitim görmüştür.

  1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağında birincilik kazanmıştır. Daha sonra 2002 yılında Star TV’nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. İlk olarak Nijerya’da düzenlenmesi planlanan yarışma, bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra’ya alınmıştır. Yarışma sonucunda Miss World unvanını 1932′de Keriman Halis’in ardından Türkiye’ye ikinci defa getiren kişi olmuştur. Bu unvan 1954′de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

  Manken – modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

  2009′da Sadri Alışık Tiyatrosu’nda Kemal Başar’ın yönetmenliğinde, 72. Koğuş adlı oyunda rol alarak tiyatro oyunculuğuna başlamıştır. Acun Medya tarafından Show TV’de düzenlenen Yok Böyle Dans yarışmasında yarışmacı olarak bulunmuştur. 2011 yılında Star Tv’de yayınlanan Geniş Aile dizisinde rol almıştır. 2012 itibariyle MUCK dizisinde müzik öğretmeni olan Elif Hocayı canlandırdı.  alıntı  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Yükleniyor...