Azalan şampuanlara su eklemeyin!

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 9 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ünlü Türk kimyager Gamze Turgut Sauzeat, oluşturduğu ürünlerle herkesin evine girmeyi başardı. Kozmetiklerin yaratım sürecini kek yapmaya benzeten Sauzeat, kozmetik kullanımı hakkında tüyolar veriyor;
  [​IMG]
  Amerika ve Türkiye’deki kozmetik felsefesi arasındaki en belirgin fark nedir?

  - Türkiye’de kozmetiğin ilerlemesi için pazarlamacıların halkı bilgilendirmesi lazım. Halkın bilgileri dahilinde üreticiyi yönlendirmesi lazım ki istenilen kaliteye erişilsin. Çünkü Kaliforniya ve New York’ta insanlar kozmetiklerini içeriklerine bakarak alıyorlar.

  Bazı kozmetik ürünlerde maliyeti düşürmek için sağlığa zararlı maddelerin kullanıldığını okuyoruz..

  - Kendi formüllerimizi hazırlarken hammadde veren firmalardan toksikoloji bilgilerini isteyip kullanıyoruz. Önümüze geleni kullanmadığımız için de maliyet yükseliyor. Sonuçta insanların yüzüne saçına sürdüğü malzemeyi uzuca mal edip kalitesiz hammadde kullanarak yapmak mantıklı değil.

  Ürünlerin fiyatları nelere göre belirleniyor?

  - Bir ürünün fiyatını sadece hammadde belirlemiyor. Tanıtımı, paketlenmesi, dizaynı gibi çeşitli süreçler var. Ucuz kozmetikle pahalı kozmetik arasındaki farklar hep merak edilir. Ne marka olduğuna, nerede yapıldığına, içinde neler olduğuna da bağlı… Ucuz kozmetik kötüdür diyemem, pahalı kozmetik ile ucuz kozmetik aynıdır da diyemem.

  Bir kozmetiğin kullanım süresi ortalama ne kadardır?

  - 3 ay sonunda belirgin bir deformasyon olmadıkça bir ürün 3 yıl kullanılabiliyor.

  Hangi durumda kozmetik ürünü kullanılamaz?

  Kokusunda ve renginde aşırı değişiklik, küf ve bakteri görülmeye başlandıysa kirlenmiştir demektir. İnsanlar şampuanları azaldığı zaman şişeye su koyarlar. Mesela bu yanlış bir hareket.

  Çünkü içine koydukları su şampuan birleşenleri ile farklı reaksiyonlar gösterebiliyorlar. Sakın azalan şampuana su eklemeyin. Ojenin içine aseton dökmekte bir sorun yok çünkü ojeyi inceltiyor. Herhangi bir bakteriyi öldürecek kadar kozmetik ürünlerinde koruyucu madde koyuyoruz. Hiçbir zararı olmadığı gibi gıdalarda da aynı oranlarda koruyucu çeşitli maddeler kullanılabiliyor.
    2. Cevap: Azalan şampuanlara su eklemeyin!

  :oops: Benim en çok yaptığım şeydi. Bundan sonra su katmayayım direk ambalajı kesip son damlasına kadar kullanayım. :f196:
  Bilgilendirme için teşekkürler Destina.:f40:
    3. Cevap: Azalan şampuanlara su eklemeyin!

  Ben de biten şampuanların içine su koyarım.Bir güzel çalkalarım.Diğer seferde içindeki suyun soğuk olduğunu unutur tekrar kafama dökerim :(

  Yani genelde herkes öyle yapar. :f40:
    4. Cevap: Azalan şampuanlara su eklemeyin!

  Herkes gibi bende şampuan içine su koyarım öğrendiğim iyi oldu.Teşekkürler...