Aydınlatma ile göz sağlığı arasında nasıl bir ilişki vardır

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 18 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. Aydınlatma ile göz sağlığı arasında nasıl bir ilişki vardır

  Hatalı duruş ve kötü okuma alışkanlıkları gibi yanlış eylemler göz problemlerine yol açarken, yanlış aydınlatma da görme kabiliyetinin azaltabiliyor.
  Mekan aydınlatmasını seçerken dekoratif amaçlı olmasından önce, göz sağlığı açısından yarar-zarar ilişkisi dikkate alınmalıdır.
  Işığın sol omzunuz üzerinden gelmesini ve okuduğunuz sayfanın üzerine düşmesini sağlayın. Asla karşıdan yüzünüze ışık gelecek şekilde okumayın. Eğer bir gözünüz okuma faaliyetinde daha iyi ise, lambayı o gözünüzün olduğu yöne yerleştirin. En iyi görüntü için ampul mesafesini ayarlamalısınız. Ayrıca, mekanın genel aydınlatmasının da göz sağlığı açısından önemi büyüktür. Sadece lambalar değil, duvarların rengi de aydınlatmada büyük önem taşır. Açık renk duvarlar ışığı yansıtır ve odayı parlaklaştırır. Koyu renk duvarlar ise ışığı emdiği için odayı karanlıklaştırır. Ayrıca perdeler ve mobilya döşemesinin rengi de parlaklığı etkiler. Sonuç olarak odanızı dekore ederken seçimlerinize çok dikkat etmelisiniz
  İleri yaşlarda ortam aydınlatmasının daha fazla olması gerekir. Yaşla beraber ilk olarak gözbebeği çapı küçülür. İkinci olarak göz merceği gençlerde şeffafken, daha sarı olur ve kalınlaşır. Bu iki nedenle gözün sinir tabakasına (retinaya) ulaşan ışık miktarında azalma olur. 60 yaşındaki bir kişinin gözüne giren ışık 20 yaşındaki bir kişinin %40’ı kadardır. Bu nedenle yaşlılarda özellikle loş ortamda görme keskinliği ve kontrast duyarlılığı azalır. Yaşla birlikte özellikle parlaklıkta ani değişiklikler olursa görme sistemi çabuk adapte olamaz. Eğer çok parlak bir alanda daha koyu herhangi bir yer varsa bunu görmekte zorlanırlar. Aydınlatılan alanın genelinde daha koyu alanlar olmamalıdır. Etrafta insanlar hareket ederken de görmenin azalmaması için ortam yeterince parlak olmalıdır.
   
  Son düzenleme: 18 Şub 2015
Yükleniyor...