Aydın Tomakin Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. Aydın Tomakin Kimdir

Aydın Tomakin Hayatı Kısaca

1956 Ordu doğumlu. İlk ve Orta tahsilini Orduda tamamladı. Yüksek Okulu Ankarada bitirdi. 1979 A.İ.T.İ.A. Mezunu.

1975 Yılında Başbakanlık D.İ.Ede Memuriyete başladı. 1978 Yılı Eylül Ayında Ordudan Diyarbakır iline sürgüne gönderildi. 20 Şubat 1979da memuriyetten istifa etti. 21 Ocak 1980 Tarihinde Orduda Müjgan (Türker) Tomakinle evlendi. Tesadüfün en güzeli aynı gün 21 Ocak 1980 tarihinde İmar ve İskan Bakanlığı, Afet İşleri Genel Müdürlüğünden göreve başlama daveti aldı. Afet İşleri Genel Müdürlüğünde 1981 yılında şef oldu. Ocak 1983te TRTye naklen geçerek TRT Van Radyo Müdürlüğünde yine Şef olarak göreve başladı. 1989 yılında TRT Ankara Televizyonu, Yayın Yönetim Müdürlüğünde Yayın şefi (Yayın Sorumlusu) olarak görevine devam etti.

Özel Televizyonların kurulduğu yıllarda 1992 yılının sonlarında yeni kurulmakta olan ve uydu test yayınında olan TGRTden teklif aldı. Ocak 1993te TGRT TVde Yayın Yönetim Müdürü olarak fiilen göreve başladı. 22 Nisan 1993 tarihinde yayına başlayan TGRT TVnin yayın öncesi ön hazırlıklarını tamamladı. 15 Nisan 1993 tarihinde TRTdeki görevinden istifa etti. TGRT yayınları yayına Londra stüdyolarından başlatıldı. İlk bir ay sonunda Londrada işlerin iyi gitmediğini hisseden yönetim Aydın Tomakini TGRT Londra sorumlusu olarak görevlendirdi. RTÜK Yasası ile yayınlar Türkiyeye taşınmak durumunda kaldı. Yayınların Türkiyeye taşınmasından sonrada bir süre Londrada kalarak çeşitli yayın kuruluşlarında İngilizce ve Yayıncılık kurslarına devam etti. Türkiyeye döndükten sonra TGRTde birçok üst düzey görevlerde bulunduktan sonra 1 Eylül 1998 tarihinde istifa etti.

TGRTden istifa ettikten sonra Natural Şirketler Grubunda İdari ve Mali Koordinatör olarak göreve başladı. 1999 Seçimlerinden sonra kurulan 57. Hükümet döneminde PTT Genel Müdürlüğü “Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığına getirildi. 2001 yılında görevden alındı ve Genel Müdürlük Müşaviri oldu.

alıntı

Yükleniyor...