Ayasofya'da ayin yapmayı talep eden grup vazgeçti

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 17 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG] Ayasofya'da dini ayin gerçekleştirilmesini talep eden Yunan kökenli Amerikalılardan oluşan yaklaşık 250 kişilik grup, Türkiye'ye gitmekten vazgeçti.

    Yunanistan'ın Dedeağaç (Aleksandrupolis) kentinde bulunan ve bu akşam, en geç yarın sabah saatlerinde Türkiye'ye hareket etmesi beklenen grubun lideri ve Uluslararası Ayasofya Kilise Camiası Organizasyonu Başkanı Chris Spiru, “kendilerine Türk makamlarından söz konusu talep ve faaliyetlerinin kışkırtıcı olarak nitelendirildiğine dair bir belge ulaştığını” söyledi.

    “Grubun amacının sadece dua etmek olduğunu” savunan Spiru, belgenin adeta, “Türkiye'ye giriş yasağı” niteliğinde olduğunu iddia ederek, bu gelişme nedeniyle İstanbul'a hareket edilmeyeceğini bildirdi.

    Bu arada, Uluslararası Ayasofya Kilise Camiası Organizasyonu'nun 2005 yılında ABD'de kurulduğu ve Ayasofya'nın kilise olarak hizmet vermesi hedefiyle tanındığı, Organizasyon Başkanı Spiru'nun ise Yunanistan'ın “Kardiça” kentine bağlı “Portia” köyünden olduğu, 1956'da ABD'ye yerleştiği öğrenildi.
     


Yükleniyor...