ayak burkulması nasıl tedavi edilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 19 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Burkulmanın tedavisi
  Ayak burkulmasının tedavisi
  Ayak burkulmalarında ne yapılır?

  El ve ayak bileklerinde burkulma meydana geldiği zaman, burkulan yeri hareketsiz tutarak soğuk suya veya buzlu suya batırılmış bir bez ile soğuk kompres yapınız. Ve hareket etmesini önlemek için burkulan yeri bir bandaj veya sargı bezi kullanarak sıkıca sarınız. Dizde olan burkulmalarda veya çarpmalarda yine aynı yöntemi uygulayınız ancak ağrı çok şiddetli ise bir hekime gitmekte gecikmeyiniz.
  [​IMG]
  Ancak bu arada hatırlatmakta yarar var çıkık veya kemik kaymasını burkulmadan iyi ayırt etmekte fayda var. Burkulmada hemen şişlik olmaz bir süre sonra meydana gelir. Çıkıkta ise eklemin olduğu yerde hemen şişlik ortaya çıkar.

  Ayak burkulmasına bugün ne yapılmaktadır? Bunu yürüyerek mi geçirmeli?
  Ayak burkulması ya da zedelenmesini kendi ken*dine teşhis ve tedaviye kalkışmak, çok yanlıştır. Ya*ralanmanın hafif, orta şiddette ya da şiddetli oldu*ğunu tahmin etmede doktorlar bile tereddüt edebi*lir. Bir kırık varsa, bunu zorlamakla büyük bir risk altına girmiş olursunuz.

  Böyle bir zedelenme üzerine yürümeye devam etmek, küçük bir kırık ya da lif kopması durumun*da bile kötü sonuçlara yol açabilir. Ayağınızı uzatın. Önce bir iç kanamayı ve şişliğin büyümesini önle*mek için soğuk kompres uygulayın. Ondan sonra doktorun öğütlerine kulak vermek gerekir. Yapıştı*rıcı bant, destekleyici çoraplar ya da hafif egzersiz*lere doktorun önerilerine göre başvurmak gerekir.

  Saglikbilgilerim.com​
   
Yükleniyor...