Avustralya Yemekleri,Avustralya Yemek Kültürü,Avustralya Mutfağı

Avustralya Yemekleri,Avustralya Yemek Kültürü,Avustralya Mutfağı

Barbekü ülkesi: Avustralya

Avustralyalılar bahçe gibi açık alanlarda yemek yemeği çok seviyor. Avustralya'da barbekü, ülke insanı için eğlenmekle eşanlamlı. Bu nedenle barbekü kültürü çok gelişmiş. Özellikle et ve deniz ürünlerini ızgara yapmayı seven, bahçeli bir eve sahip olan hemen her Avustralyalı'nın evinden mis gibi kokular gelir yaz ve bahar aylarında.


Cevresi 3 okyanusla sarılmış olan Avustralya, dört mevsimin yaşandığı bir ülke. Göz alabildiğine uzanan sahilleri, yağmur ormanları, çölleri, dağları ve verimli ovalarıyla hemen her rengin yaşandığı bir kıta. 'Füzyon' veya 'Pasific Rim' olarak adlandırılan çok renkli kültürlerin aromasını taşıyan mutfağı, hemen her çizgiye açık olduğu izlenimi veriyor. Bu renklilik ülke mutfağının dünya çapında haklı bir üne sahip olmasına yol açmış durumda. Dünyanın en küçük kıtası ve en büyük adası olma özelliğine sahip olan Avustralya, verimli üzüm bağlarından elde edilen kaliteli şarapları ve dünya yemek kültürüne kazandırdığı ünlü şefleriyle ilgi çekiyor.

Yöresel ürünler

Avustralya'da orta kısım denilen çöller dışında, sahil kesimlerinde Akdeniz iklimi görülüyor. Dolayısıyla ülkede hemen her çeşit sebze ve meyve yetiştirilebiliyor. Çevresindeki adaların da dahil olduğu 59740 km uzunluğundaki sahil şeridinde yaygın olarak balıkçılık yapılıyor. Deniz ürünleri içinde kabuklu deniz canlıları çok zengin. Avustralya topraklarının sahile yakın kesimleri tarımın çok geliştiği, verimli topraklarla çevrili bir alan. Şarapçılık için üretilen üzümler daha çok ülkenin güneydoğu bölgesinde yetiştiriliyor.
Aborjinlerin 'wattleseed' adını verdikleri bir bahar çeşidi ülke mutfağındaki hemen her yemekte bolca kullanılıyor. Çalı domatesi, mersin ağacı yaprakları ve yeşil limon ülke insanın en çok tercih ettiği lezzetler.


Barbekü tutkusu

Avustralyalılar bahçe gibi açık alanlarda yemek yemeği çok seviyor. Avustralya'da barbekü, ülke insanı için eğlenmekle eşanlamlı. Bu nedenle barbekü kültürü çok gelişmiş. Özellikle et ve deniz ürünlerini ızgara yapmayı seven, bahçeli bir eve sahip olan hemen her Avustralyalı'nın evinden mis gibi kokular gelir yaz ve bahar aylarında.

Özel tatlar

Avustralya mutfağını oluşturan yemekler modern çizgiler taşıyorsa da geleneksel havayı terk etmeyen bir yapıya sahip. Altın şurup (Golden syrup) adını verdikleri tatlı bir sos, güneşte kurutulmuş ve dilimlenmiş domates, un ve suyun yoğrulmasıyla hazırlanan bir çeşit ekmek olan Dampers, ülkenin en ünlü lezzetlerinden biri. Ülke mutfağında özel bir yere sahip olan kabuklu deniz canlıları ve balık çeşitleri fırında, buharda, kızartma ve ızgara şeklinde hazırlanıyor. Kırmızı et ve kümes hayvanları balığın yanı sıra en çok kullanılan malzemeler. Doldurulmuş biftek ve sotelenmiş istiridyeye ülkede bir mücevhermiş gözüyle bakılıyor. Kızarmış sığır eti, çeşitli meyvelerle hazırlanan ekmek pudingi ile biftek ve böbrekli pay İngilizler'den miras kalan yemekler. Avustralyalıları'n en ünlü tatlısı krema ve meyve ile hazırlanmış Pavlova. Kek ve bisküvi çeşitleri çay saatlerinin başlıca lezzetleri. En ünlüleri ise yulaf ezmesi, un, şeker ve hindistancevizi ile hazırlanan Anzak bisküvisi ile hindistancevizi, çikolata ve şeker karışımı ile kaplanmış bir çeşit kek olan Lamingtons.

AVUSTRALYA MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZLERİ

Balıklar ve deniz kabukluları

Barbunya balığı ülkede en çok sevilen balık türü. Diğer sevilenler ise John Dory, St. Pierre veya St. Peter?s balıkları. Güney kıyılarında yaşayan bu balık çeşitleri hafif tatlımsı. Karides ve istiridye için ülkenin milli tatları denebilir. Burada 3 çeşit istiridye çeşidi var: Pasifik, Sydney kaya ve yassı istiridye. Avustralya kral karidesi ülkenin kuzey, doğu ve batı sularında yaşıyor.

Makarna çeşitleri

Avustralya en iyi makarna üreticilerinden biri. Ülkenin Queensland ve New South Wales bölgelerinde üretilen makarna çeşitleri durum buğdayından hazırlanıyor. Asya mutfaklarından Avustralya mutfağına geçen noodle en çok sevilen tatlardan bir diğeri.

Baharat

Asya kökenli baharat, ezme ve soslar ülke mutfağına zenginlik katıyor. Tayland'ın kırmızı ve yeşil köri ezmeleri, Hindistan?a özgü vindaloo ve madras ezmeleri ile köri çeşitleri özel bir yere sahip. Kırmızı köri ezmesi, kırmızı acı biber, sarımsak, limon otu, galangal ve zeytinyağı ile hazırlanıyor. Dünyanın en iyi zencefili burada yetişiyor.

Tropikal meyveler

200 çeşit meyvenin yetiştiği Avustralya'da mango, paw paw, avokado ve guava en çok tüketilenler. Bu meyveler ülkenin iyi güneş alan güney bölgelerinde yetiştiriliyor.

Macadamia fındığı

Bu fındık çeşidi Avustralya'ya özgü bir tat. Macadamia 'Kindal kindal' olarak da biliniyor. İskoçyalı bilim adamı John Macadamia'nın adını verdiği fındık çeşidi Avrupalı göçmenler tarafından 1800'lü yılların başında keşfedilmiş. 5 farklı çeşidibulunan ve çok sert bir fındık olan Macadamia ülkenin birçok yerinde yetiştiriliyor.

Sebzeler

Patates, soğan, bezelye ve kabak ülkenin en sevilen sebzeleri.
Bu sebzeleri Avustralya'ya İtalyan göçmenlerin getirdiği tahmin ediliyor.


Avustralya şarapları

Asmanın ülkeye 1788 yılında Avrupa kolonisi ile getirildiği tahmin ediliyor. İlk şarap üretimi ise 1820'lerde başlamış. 1960?lı yıllara kadar daha çok likör şaraplarıyla tanınan Avustralya, bugün Riesling, Shiraz, Chardonnay ve Cabernet Sauvignon
gibi üzümlerle üretilen çok kaliteli kırmızı ve beyaz şaraplara sahip. Şarapçılık ülkenin Adelaide Hills, Barossa Valley, Clare Valley, Coonawara, Padthaway, Riverland ve Southern Wales bölgelerinde yapılıyor.

Güneşte kurutulmuş domatesler

Güneşte ve fırında yarı yarıya kurutulan ortadan ikiye kesilmiş domatesler sarımsak, çeşitli otlar baharat ve zeytinyağında marine ediliyor. Bu işlem biber içinde yapılabiliyor. Güneşte kurutulmuş domatesler
makarna ve salata soslarına çok yakışıyor.

Rokalı ızgara bıldırcın göğsü

Zeytinyağı, dağ kekiği, biberiye, tuz ve karabiber bir kapta karıştırılır. Bıldırcın göğüs etleri 1 gece bu sosta marine edilir. Tavaya biraz zeytinyağı konulup ısıtılır. Bıldırcın göğüs etleri zeytinyağında kızartılır. Roka yaprakları temizlenip iriparçalaraayrılır.Zeytinyağı,limon suyu ve balsamik sirke bir kâsede çırpılır. Bıldırcın göğüs etleri, roka yaprakları,güneştekurutulmuş
domates ve çok ince kesilmiş parmesan peyniri
parçaları değişimli olarak servis tabağına dizilir. Balsamik sirkeli sos üzerine gezdirilip servis yapılır.
Anzak bisküvisi

Yulaf ezmesi, hindistancevizi, un ve pudraşeker bir kapta harmanlanır. Tereyağı ve bal tencerede karıştırılıp eritilir. Yulaf ezmeli karışıma eklenip karıştırılır. Fırın tepsisi yağlı kâğıtla kaplanır. Sıvı hamurdan bir çorba kaşığı dolusu alınıp yağlı kâğıdın üzerine yuvarlak olacak şekilde yayılır. Orta ısılı fırında kızarana kadar pişirilir. Ilık veya soğuk olarak servis yapılır.


Deniz tarağı carpaccio

Deniz tarakları temizlenip yıkanır. Halka şeklinde çok ince kesilir. Hafifçe üst üste gelecek şekilde servis tabağına dizilir. Limon suyu, şeker, tuz ve zeytinyağı bir kâsede çırpılır. Carpaccio'nun üzerine gezdirilerek dökülür. Küp küp kesilmiş mango hafifçe sotelenir. Carpaccio'nun üzerine serpilir. Soyulmuş greyfurt dilimleri ve nane ile süslenir. Kişniş serpiştirilip servis yapılır.


Jumbo karides şiş

Karidesler temizlenir. Tahta şişlere dizilir ve ızgarada pişirilir. Mayonez ve wasabi sos bir kâsede karıştırılır. Mango soyulup dekoratif bir şekilde kesilir. Karidesler, roka yaprakları, mango ve sos servis tabağına alınıp servis yapılır.
 
Üst