avrasya maratonunun amacı nedir

İstanbul Maratonu, ilk olarak Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya'dan Avrupa'ya maraton fikri, 1978 yılında ertesi yıl bir grup Alman turistin İstanbul'u ziyaret edeceği haberiyle alevlendi.

Bu turistlerin özelliği gittikleri ülkelerde Maraton koşuyor olmalarıydı. Son olarak Mısır'da Nil Maratonu'nu koşan bu turistlerin ziyareti Avrasya Maratonu fikrinin hayata geçirilmesini hızlandırmış oldu. 1979 yılında gelen Alman turistlerin yanında ülkemizin elit atletleri de davet edilerek organizasyona resmiyet kazandırıldı. Parkur ve trafikle ilgili işlemler halledildikten sonra gerekli olan bütün hazırlıklar tamamlandı.

Toplamda 74 kişinin katıldığı ve turist gruptan da 34 kişinin katılımıyla Boğaziçi Köprüsünün 700 metre gerisinden ilk Avrasya Maratonu için start verildi. Boğaziçi Köprüsü ilk kez 1 Nisan 1979 günü yerli ve yabancı atletlerden oluşan ekiple koşulmaya başlandı. Tarihte ilk kez iki kıta arasında bir yarış koşulmuş oldu.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1979´dan bu yana aralıksız düzenlenen Avrasya Maratonu´Amacı, ilk organizasyonunda olduğu gibi, bu gün de "Sevgiye, dostluğa ve barışa" koşulmasıdır...
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst