Avni Engüllü Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Avni Engüllü Kimdir


  Avni Engüllü Kimdir Kısaca Hayatı

  Avni Engüllü 1947 doğumlu Türk edebiyatçı ve gazetecidir. Makedonya'da şiir, öykü ve düzyazı dallarında ürün vermektedir.Avni Engüllü Evlidir ikisi kız, biri oğlan üç çocuk babasıdır.Avni Engüllü Makedonya Türk edebiyatı ve yayıncılığında ün sahibi bir şahsiyettir. Türkçe yazılan edebiyata katkı sunan, bu edebiyata renklilik ve çok seslilik kazandıran 1970’ler kuşağından bir kişi olarak belirtilmektedir.

  Avni Engüllü Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yer almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi’nde kendisine yer verilmiştir.1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Diyanet Vakfı’nın Balkan ülkeleri ve Kıbrıs şairleri arasında düzenlenen naat yarışmasında, yazdığı naatla birinci oldu.

  Avni Engüllü 1968 yılında Makedonya Devlet Radyosu’nda kadrolu olarak gazeteciliğe başlamıştır. Radyo gazeteciliğindeki branşı belgesel programlar olmakla beraber, diğer alanlarda da ürün vermiştir. Radyo dram ve çocuk radyo dramlari çalişmalariyla radyoculukta ayrı bir dalda ciddi çalışmaları oldu. Radyoda Kültür Sanat Eğitim ve Bilim Bölümü başkanlığı, Genel Program Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Radyo yapımcılığında hazırladığı programlarla çok sayıda ödüle sahiptir.
  Siyasi çalışmaları

  Makedonya Türkleri arasında ilk resmi siyasi teşkilatlanma olan Türk Demokratik Birliği (TDB) adlı siyasi derneğin kurucularından, genel sekreterlerinden birinci kurultayından itibaren de genel başkanlarından olmuştur. Aynı derneğin partiye dönüşmesi çalışmalarını yönetti ve Türk Demokratik Partisi’nin kurucu başkan olmuştur.

  [​IMG]
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Avni Engüllü Kimdir
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  804
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,818
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  649
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  559