AUDİ;BMW ve Mercedec'e Karşı

'Resimli Konular' forumunda Pardus tarafından 21 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. BMW ve Mercedes, En Büyük Tehditle Karşı Karşıya!
  Bundan 15 yıl önce, BMW ve Mercedes, premium otomobil sınıfının zirvesinde yalnızdılar. Artık değil: Volkswagen grubun üyesi Audi, BMW ve Mercedes'in karşısında lüks sınıfın krallığına oynuyor.

  Bundan 15 yıl kadar önce, lüks otomobil severlerlerin aklında iki Alman markası bulunurdu: BMW ve Mercedes. Elbette Jaguar ve Volvo gibi rakipler mevcuttu ancak dev pastanın en büyük dilimleri, ikili tarafından paylaşılırdı. Lakin, VW grubun güçlenmesi ile her şey değişti. Şimdi Mercedes S ve BMW 7 serisinin karşısında ölümcül bir rakip bulunuyor: Audi A8.

  Audi A8'in en büyük kozları arasında zengin motor seçenekleri bulunuyor: 2.8 litre benzinli, 4.2 dizel ve 12 silindirli 6.0 litre motorlar; ilgileri üstlerine toplamaya adaylar. 450 beygirlik 12 silindirli ünite, dev otomobili 100 kilometreye yalnızca 5 saniyede taşımayı başarıyor ve kara roketinin, elektronik olarak sınırlandırılmış 250 kilometre son sürat hıza ulaşmasına olanak tanıyor.

  A8 modelleri, dokunmatik LCD'lerle silahlandırılmış medya oynatıcılarına sahip: Araçların bünyesinde bulunan, DVD ve oyun konsolu destekli 3 LCD ekran, mutlak keyif vaat ediyorlar. Bu keyif, dünyanın en lüks elektronik cihazlarını üreten Bang & Olufsen'in 1400 Watt ses sistemi ile kusursuzlaşıyor.

  Audi A8'ler yepyeni bir yönlendirme sistemi sunuyor: FlexRay. FlexRay, sadece yol bilgisi vermekle yetinmiyor; olası trafik koşulları, yol çalışması olup olmadığı ve hava koşulları gibi etmenleri de kullanıcısına sunmayı görev ediniyor. Eğer trafik yoğunsa, anında alternatif güzergah üretiliyor ve adaptif hız kontrolü sayesinde, açık trafiğe ulaşmak için en uygun ortalama hız hesaplanıyor. Sistem yaratılırken Google ile işbirliği yapılmış ve 3D Google Earth'den faydalanılmış.
  10 Havayastığı, ABS ve ESP olmazsa olmazlar arasında. Fakat çok özel donanımlar da mevcut: Kör noktadan yaklaşılan otomobile yönelik sesli uyarı sistemi, dikiz aynalarında güvenlik kamerası, hız bilgisayarı sayesinde öndeki araçla optimal mesafe ayarlaması ve kazanın kaçınılmaz olduğu durumlarda, kullanıcıdan bağımsız olarak devreye giren ön frenleme sistemi.

  Audi A8; Volkwagen grubun en lüks üyesi konumunda bulunan Bentley'in, Mulsane modeli ile yakın akraba ve aynı şasi ile platformu paylaşıyorlar.

  Türkiye'ye şimdilik ithal edilen tek model, 4.2 FSi ünitesi ile donatılmış olan A8. Onun da fiyatı 190.000 euro yani 380.000 TL seviyesinde. Ne diyelim, umarım birgün arka bahçede petrol buluruz.
    2. Her daim favorim Chrysler :f196::f196: