Atatürkün Türk tarihinin araştırılmasına verdiği önem

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 13 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk zengin Türk Tarihinin araştırılmasına önem verdiğini örneklerle açıklamam lazım.Acil
    2. Cevap: Atatürkün Türk tarihinin araştırılmasına verdiği önem

  Millî heyecanın ancak millî tarih şuuru ile kuvvetlenebileceğini bilen Atatürk, “iktisadî ve siyasî istiklâle kavuşturduğu milletini manevî istiklâle de kavuşturmak için bu memlekette tarih araştırmalarının gelişmesine büyük önem” vermiştir.

  Atatürk, ilmî esaslara göre Türk Tarihinin araştırılması ve ortaya çıkan sonuçların öğretilmesi çalışmalarını bizzat başlatmıştır. “Atatürk’ün bu çalışmaları üç noktaya yönelmiştir. Birincisi, Türk ve Dünya tarihini eski, yanlış, ideolojik yaklaşımlardan kurtarmak. İkincisi, dünya medeniyetine Türk medeniyetinin yapmış olduğu katkıları ortaya çıkarmak. Üçüncüsü ise, Türk tarihini ilmî metotlarla modern, orijinal bir tarih haline getirmektir.” Araştırma yapılırken gerçeklere riayet edilmesi gerektiğini; “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanı şaşırtacak bir mahiyet alır” sözleriyle belirtmiştir.
    3. Ataturk olmasa Bu devlet bu kadar gelısmezdı ved bu kadar turk tarihini zenginlestirmezdi
    4. bu dediklerinizin hepsi uydurulmuş yalanlar bunlar türk milletini kandırıyor eğer biraz atatürkü arştırırsanız her şey ortaya çıkardı
   


Yükleniyor...