atatürkün planlı çalışma anıları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. atatürkün planlı çalışma anıları

  Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşını başlatmaya karar verdiğinde bu mücadelenin her aşamasını bir plan dahilinde gerçekleştirmiştir. Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasından sonra İstanbula gelen Mustafa Kemal, vatanın ve milletin bağımsızlığının yine milletin azim ve direnişi ile sağlanacağını düşünüyordu. Artık bir şekilde Anadoluya geçmeli ve milleti örgütlü bir direniş için tek bir vücut haline getirmeliydi.

  1919 yılı başlarında, Türklerin pontusçulara karşı yapmış oldukları direniş hareketlerinden rahatsız olmaya başlayan İngilizler, bu durumu Osmanlı Hükümetine ilettiler. Damat Ferit Paşa, Sadrazam olduktan sonra bu sorunun çözümü için çeşitli yollar aramaya başladı. 9. Ordu Müfettişliğine atanan Mustafa Kemal, görev bölgesindeki silah ve cephaneleri toplamak, halka silah dağıtılmasını engellemek ve bunu yapanları tespit etmek ve sonuçta iç huzuru sağlamak üzere Samsuna gönderildi. Böylece Mustafa Kemal, İstanbuldan uzaklaştırılmış olacak ve işgalcilerin her isteğini yerine getiren devlet adamları da rahatlayacaktı. Oysa Mustafa Kemal istediğini elde etmiş ve bu vesile ile Anadoluya geçmenin yolunu bulmuştu. Teklifi kabul eden Mustafa Kemal, çok geniş yetkilerle donatılmış olarak 16 Mayıs 1919da yanındaki 18 arkadaşı ile birlikte Samsuna hareket etti.

  Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919da Samsuna çıktı. Mustafa Kemal, Osmanlı Hükümeti tarafından kendisine verilen görevin tam aksine, halkı padişaha ve işgal kuvvetlerine karşı örgütlemek ve milli direniş hareketini bir an evvel başlatmanın hesapları içerisinde hareket etmeye başladı. Önce bir durum değerlendirmesi yapan Mustafa Kemal, Samsundaki durumun iç açıcı olmadığı görünce oradan Havzaya geçerek çalışmalarına burada devam etti.

  Planlı bir şekilde Samsuna gelen Mustafa Kemal bundan sonraki süreçte, tüm askeri yetkilerinden istifa edecek, Milli kongreler ile Türk Milletini Kurtuluş Savaşı için örgütleyecek, yapılan savaşlarda Türk ordusunu zaferden zafere koşturarak ve sonuçta tüm işgal kuvvetlerinin yurttan atılmasını sağlayacaktır. Atatürk, 3 yıl süren kurtuluş mücadelesinin her anında en ince hesapları yaparak planlı bir direniş hareketinin baş mimarı olmuştur.
    2. Atatürk, planlı çalışmayı çok severdi. Okul yıllarından beri derslerinde elde ettiği başarı, planlı ve düzenli çalışmasının eseridir. Askeri okullarda elde ettiği başarılar her zaman diğer öğrenciler ve öğretmenler tarafından takdirle karşılanmış, idealist ve örnek bir öğrenci olarak görülmüştür. Planlı ve düzenli çalışmasının sonucunda başarılı bir şekilde mezun olmuş ve ordu saflarına katılmıştır.