Atatürk’ün Peygamber Efendimizi Rüyasında Görmesi

İstiklal Harbi günlerinde, Sakarya Meydan Muharebe”lerinin en kritik dönemlerinde, top seslerinin Ankara”dan duyulmaya başlandığı ve Büyük Millet Meclisi”nin Kayseri”ye nakledilmesinin bile düşünüldüğü günlerde Atatürk, günlük çalışmalarının büyük bir kısmını yürüttüğü ve bugün müze olarak değerlendirilen Ankara Tren İstasyonundaki evde, bir sabah erken kalktığı bir sırada Çavuş Ali Metin”e:
Acele olarak Fevzi Paşa”yı telefonla ara, bul ve hemen buraya gelmesini söyle. Diyor.
Ali Metin, Fevzi Paşa”yı telefonla arayıp bulduğunda, Fevzi Paşa da Atatürk”ün yanına gelmek üzere, hemen evden çıkmakta olduğunu söylüyor. Fevzi Paşa Atatürk”ün yanına girince, Atatürk ona bir kâğıt kalem uzatıp:
Bugün gördüğün rüyayı yaz ve bana ver, diyor.
Kendisi de bir kâğıt kalem alıp aynı şekilde o gün gördüğü rüyayı, Fevzi Paşa”ya vermek üzere yazmaya başlıyor. Yazma işi bittikten sonra, her iki Paşa da karşılıklı olarak yazdıklarını alıp okuyorlar ve okuma işi bittikten sonra birbirlerine bakıp sevinçle gülümsüyorlar.
Her ikisinin de yazdıklarını kendi kâğıtlarından okuyan Ali Metin, her iki kâğıtta da şu rüyanın yazılmış olduğunu görüyor:
Hz.Peygamber (s.a.v) Efendimiz, Hacı Bayrâm-ı Velî”ye diyor ki:
“-Mustafa”ya söyle, korkmasın, sonunda zafer onların olacak.”
Bilindiği gibi, aynı gecede rüyalarında Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimizi, Hacı Bayrâm-ı Velîye bu sözleri söylerken gören o iki muzaffer kumandanın o günkü isimleri, ”Mustafa Kemal” ve ”Mustafa Fevzi”dir.
(Ahmet Gürtaş, Atatürk ve Din Eğitimi, s.160-161)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst