Atatürk'ün manevi kızı


Atatürk'ün manevi kızı kimdir,
Atatürk'ün manevi kızının hayatı,
Atatürk manevi kızı

Atatürk'ün manevi kızı Ülkü ADATEPE

Atatürkün en küçük manevi kızı.

Ülkü Adatepe, Atatürkün annesi Zübeyde Hanımın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlunun kızıdır.

Zübeyde Hanımın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanımın ölümünden sonra bir süre Atatürkün kızkardeşi Makbule Hanımla kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliğinde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Beyle evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Beyin çocukları olacağını öğrendiğinde ona ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülküyü Çankaya Köşküne aldırdı ve büyüdüğü zaman yurt gezilerine beraber götürdü. Ülkü 5 yaşındayken Atatürk öldü. Üsküdar Amerikan Kolejinde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamayan Ülkü, genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. 13 yıl süren bu evliliğinden 2 oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

Ülkü ADATEPE ANLATIYOR

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, “O, manevi evlatlarını hep kız çocuklarından seçerek, topluma önemli mesaj verdi dedi. Adatepe, Özel İzmir Amerikan Lisesi'nin “Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen toplantıda, Atatürk ile anılarını anlattı.

Dünyanın takdir ettiği “bir büyük devlet adamını çok küçük yaşlarda tanıma fırsatı bulduğunu, 5-6 yaşına kadar Atatürk'ün yanında yaşadığını, onun sevgisini gördüğünü belirten Adatepe, şöyle dedi:

“Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım Selanik'ten itibaren annem Vasfiye'yi büyütmüş. Daha sonra da Ankara'ya getirmiş. Atatürk, Marmara Çiftliği'nde yaşayan annemi Mehmet Tahsin Bey'le evlendirmiş. Atatürk, annem ve babama bebeğin dünyaya gelmesi durumunda adının (Ülkü) konulmasını istemiş. Türkiye'deki en büyük Ülkü, benim. Benden önce Ülkü adı olan yoktu. Atatürk, çocukları çok severdi. Atatürk kendisini milletine adadığı için çocuk yetiştirmeye zamanı yoktu. Onun için 12 yaşındaki Sabiha Gökçen'i, 21 yaşındaki öğretmen Afet İnan Hanım'ı ve beni, (Manevi Kızı) olarak seçti.
 
Üst