Atatürk'ün Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünden Ne Anlıyorsunuz

'Güzel Sözler' forumunda ZORBEY tarafından 17 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün Anlamı
  Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün açıklaması
  Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir ne demek

  Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir

  Mustafa Kemal Atatürk, kurduğu cumhuriyetin, halk egemenliğine dayalı olduğunu bilerek ve buna inanarak bu cümleyi söylemiştir.

  Egemenlik Ulusundur Egemenlik bir topluluğun, bir devletin ülke üzerinde sahip olduğu tüm yetkilerdir, hür olmak, yetki sahibi olmak, hâkimiyet anlamlarına gelir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk egemenliğin halka ait bir olgu olduğunu “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile açıklamıştır.

  Türkiye’de egemenlik fikri Kanun-ı Esasi ile gündeme gelmiş, fakat kabul edilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile olmuştur. Kanunda yer verilen “Egemenlik koşulsuz ve sınırsız olarak ulusundur.” ilkesi ile halk ve yönetim adına yeni bir dönem başlamıştır.

  Yetki sahibi, hür ve hakim bir millet gelişime açıktır, geleceğe umutlu bakar, çünkü çaba gösterecek gücü ve söz hakkı vardır. Egemenliğin millete ait olması, tüm bunları gerçekleştirebilecek bir ortam yaratır, yönetimde söz sahibi olan, kendi kendini yöneten halk daha iyi temsil edilir ve ilerlemeye açıktır. Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde egemenlik tam anlamıyla özgürlük anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi olmak bir yana her şeyi kabul etmek zorunda bırakılan bir halkın böylesine bir şeref ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bir konuşmasında “Huzurlu toplum, güvenli toplum, insan kişiliğine saygılı toplum tam ulusal egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, ancak ve ancak tam ve kesin anlamı ile ulusal egemenliğin sağlanması ile devamlılık kazanır. Bundan dolayı, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir.
   
 2. Cevap: Atatürk'ün Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünden Ne Anlıyorsunuz

  abi bu atasözu çok eskilere dayanıyor
   
 3. Cevap: Atatürk'ün Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünden Ne Anlıyorsunuz

  sen öyle san bence gayet güzel ama eskilere dayandığı doğru
   
 4. atatürk bu atasözünde egemenliğin milletin olduğunu bunun için hiç bir şart ve hak gerekmediğini anlatıyor
   
 5. bu siteyi ben çok beğendim
   
Yükleniyor...