Atatürk'ün çocukluk döneminde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel durumu

'Tarih Bölümü' forumunda Demet tarafından 9 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün çocukluk döneminde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel durumu

  Atatürk Balkanlarda doğmuş, çocukluğu Balkanlarda geçmiş, İmparatorluğun her köşesinde görev alarak, sorumluluklar taşıyarak yaşamıştır. Yurdun her köşesindeki insanımızla birlikte çalışmış, toprağı ile, milleti ile kaynaşmış, bütünleşmiştir.Bu dönemdeki Balkan Türklüğünün verdiği mücadele çok yönlüdür.
  Ekonomik gücünü, sosyal yapısını ve politik yerini koruma mücadelesi içerisindedir. Tarihî hakları, kişisel ve toplumsal bütün değerleri tehdit altındadır.Atatürk’ün yetiştiği kültür çevresi ve sosyal ortam, sürekli mücadele içerisinde yaşamış, mücadalelerle yoğrulmuş, ruhları ve gönülleri zaferlerle bir uca, yenilgilerle diğer bir uca taşınmış, ezilmişliği kabul etmeyen, büyüklüğünü yitirmek istemeyen Türk insanının ortamıdır.
  Atatürk’ün yetiştiği dönem, Türk milleti için, bütün değerleri ile birlikte var olmakla yok olmanın sınırında yaşanılan bir tarih kesitidir. Atatürk, yok olmamak için direnen, büyük olarak yaşamak için birçok değerlere sahip olan bu topluluğa mensup olarak dünyaya gelmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Kas 2014
Yükleniyor...