Atatürk'ün biyografisi 3. sınıf

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 18 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. atatürk ün biyografisi 3. sınıf atatürk biyografi

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı.

  Mustafa Kemal, 1881’de Selânik’te dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde
  Hanım’dır
  Mustafa Kemal’in babası Ali Rıza Efendi, gümrüklerde çalışan bir memurdu. Bu nedenle Mustafa Kemal orta gelirli bir aile ortamında büyüdü.

  Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım, oğlunu mahalle mektebine vermek istedi. Babasıysa onun daha çağdaş bir eğitim görmesini ve aydın bir insan olmasını istiyordu. Mustafa Kemal, ilk önce mahalle mektebine gönderildi. Daha sonra Şemsi Efendi İlkokuluna gitti. Ancak hayatının dönüm noktası Selânik Askerî Rüştiyesine girmesiydi. Daha sonra 1898’de Manastır Askerî İdadîsini bitirdi. İstanbul’a gelerek Mekteb-i Harbiyeye yazıldı. 1902’de Harp Akademisini kurmay yüzbaşı rütbesiyle bitirdi.

  Mustafa Kemal, özellikle matematik derslerinde oldukça başarılıydı. Tatillerinde Fransızcasını ilerletiyordu. Okul sıralarında yakın arkadaşları Ömer Naci ve Ali Fethi (Okyar) ile birlikte, Namık Kemal, Tevfik Fikret gibi şairler üzerine tartışmalar yapıyordu. Mustafa Kemal, ayrıca düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriyor, edebiyatla ilgileniyordu. Tüm bu çalışmaları ilerde iyi bir konuşmacı olmasını sağlamıştır.

  Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşları sırasında, özellikle Conkbayırı, Anafartalar ve Arıburnu savaşlarında gösterdiği askerî deha “Çanakkale geçilmez” destanını yarattı
  13 Kasım 1918’de İstanbul’a geldiğinde İtilâf Devletleri’nin donanmalarının limana girmiş olduğunu gördü ve ünlü “Geldikleri gibi giderler.” sözünü söyledi.

  19 Mayıs 1919’da Samsun’a varan Mustafa Kemal, burada kısa bir süre kaldı.

  23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu. TBMM’nin başkanlığına Mustafa Kemal getirildi ve ilk hükûmet de oluşturuldu. Böylece Kurtuluş Savaşı resmen başladı. Kurtuluş Savaşı’nın merkezi Ankara oldu.

  1 Eylül 1922’de ünlü emrini verdi: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” Bu emirle başlayan ileri harekât sonucunda Yunanlılar İzmir’den denize döküldü.

  29 Ekim 1923’te yeni Türk Devleti’nin yönetim biçiminin cumhuriyet olması kabul edildi ve ilk cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal seçildi.

  Mustafa Kemal, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etti. Mezarı Ankara’da, Anıtkabir’dedir.
   


Yükleniyor...