Atatürkün Basına verdiği Önem ve Türk Basınına Katkıları Kısaca

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 4 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün Basına verdiği Önem ve Türk Basınına Katkıları Kısaca bilgi verin nolursunuz 7. sınıftaym ve ödev konum bu yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
    2. Cevap: Atatürkün Basına verdiği Önem ve Türk Basınına Katkıları Kısaca

  Basının önemini çok iyi bilen Mustafa Kemal Paşa, henüz daha Büyük Millet Meclisi açılmadan önce, askeri ve ulusal örgütlerin mahallelere ve köylere kadar ulaştırılması ve geliştirilmesi için uğraşmıştır.

  Atatürk tarafından kurulan gazetelerden ilki İrade-i Milliye gazetesidir. İrade-i Milliye gibi halkın iradesini ortaya koyan bu ismi Mustafa Kemal’in bizzat kendisi vermiştir. Atatürk, Kongrenin yayın ve propaganda organı olarak 4 Eylül 1919’dan itibaren “İrade-i Milliye” adlı gazeteyi yayınlatmaya başlamıştır. Bu gazete Heyet-i Temsiliye’nin Ankara’ya gelişinden sonra Sivas’ta kalmış ve yayınını orada sürdürmüştür. Bu gazetede ulusal şahlanışın ülküsü dile getirilmiş ve Mustafa Kemal bu gazeteden söz ettiğinde daima “benim gazetem” deyimini kullanmıştır.

  Atatürk’ün kurduğu gazetelerin ikincisi ise Hakimiyet-i Milliye’dir.Hakimiyet-i Milliye gazetesi, ulusal bağımsızlık hareketinin sözcüsü olmuş ve devletin sözcülüğünü yapmıştır. Hakimiyet-i Milliye’nin hemen hemen her sayısında Mustafa Kemal’in bir genelgesi, beyannamesi olduğu gibi, bazı sayılarında bunların birkaç tanesi yer almaktadır. Gazetede, ayrıca ulusal bağımsızlık mücadelesini ve devrimleri destekleyen Anadolu basınından alıntılar büyük yer tutmaktadır.
    3. çok teşekkürler bu ödevi yarına yetiştirmeliyim.
    4. Cevap: Atatürkün Basına verdiği Önem ve Türk Basınına Katkıları Kısaca

  çok teşekkürler ödevim yetişti sağolun çok teşekkürler çok güzel olmuşş
   


Yükleniyor...