Atatürk Neden Öldü?

'Tarih Bölümü' forumunda Wish tarafından 24 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün Ölüm Sebebi nedir?
  Atatürk'ün ölüm Nedeni
  Atatürk alkole Bağlı Sirozdan Mı Öldü?


  Atatürk'ün ölüm nedeni Alkole bağlı Siroz değildir. Siroz'dan ölseydi Karaciğeri şişmiş olmazdı. Farklı çeşit bir sirozdan ölseydi de böyle farklı teşhisler koyulmazdı. Sıtmadan öldü diyebiliriz.

  "Atatürk'ümüz milletini kurtarmak ve çağdaş uygarlığa götürmek için cepheden cepheye koşarken iki defa yakalandığı sıtma hastalığından ve tedavisi için kullanılan ilaçların bir komplikasyonu olan Banti Sendromu’ndan ölmüştür. Yoksa bazı doktorlar tarafından uydurulan alkolik sirozdan ölmemiştir."

  "Alkol içmeye bağlı siroz olması riski en az 10 - 15 yıl günde rakı biriminde 3 bardak ve her gün içilmesi koşuluyla olabilir. Oysa Atatürk bu sıklıkla ve sürede içmiyordu. Ülkemizde çok daha fazla alkol tüketilmekle birlikte alkole bağlı siroz hemen hemen sıfıra yakındır."

  Atatürk’e konulan alkole bağlı karaciğer sirozu teşhisinin o dönem elde bakteriyolojik veriler olmadan konulduğunu sirozda sıtmanın da etkili olduğunu söyledi. (Milliyet)

  Bir deniz tabip albayın bu konuda yaptığı doktora tezi vardır. Orada Atatürk’e yanlış tedavi uygulandığı anlatılmaktadır. Atatürk sanıldığı gibi siroz hastası değildi. Atatürk’e sıtma tedavisi yapılmış aşırı “kinin” yüklenmiş ve karaciğeri bu yüzden iflas etmiş siroza dönüşmüştü. Tedaviyi yapan doktor mason locası üstadı azamlarından doktor Mim Kemal’dir.

  Durumu iyice fenalaştıktan sonra Celâl Bayar’ın ısrarı ile dışarıdan bir doktor getirilir. Yanlış tedavi yapıldığını karaciğerinin bu yüzden iflas ettiğini rapor eden bu yabancı doktordur.
  İstirahat için 2 ay kadar kaldığı Savarona’da nemli sıcaktan durumu daha da kötüleşmiş son günlerinde Dolmabahçe Sarayı’na götürülmüştü.

  Peki nasıl oldu da sirozdan öldüğü açıklandı ve bütün yazılı kaynaklara da böyle girdi?
  Büyük Millet Meclisinde ölüm raporu gündeme getirildi. Mason locaları 1935’de kapatılmasına rağmen Mecliste hala mason milletvekilleri vardı. “Efendim gençlerimize terbiye olur onun alkol ve sigaradan öldüğünü duyuralım…” denir ve kabul edilir. Arkasından Yeşilay icad edilir tarih kitaplarına da böyle girer…

  Kaynak : Ogün Deli'nin yazmış olduğu Agoni isimli kitaptan alınmıştır.
   
Yükleniyor...