Atatürk lakapları

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün lakapları, Atatürk'ün isim ve lakapları, Atatürk'e verilen lakaplar

  Büyük Önder Atatürk'e babasının verdiği isim Mustafa, öğretmeninin taktığı ek isim Kemal , Gazi'lik unvanı ve Müşirlik rütbesinin verilmesiyle Müşir (Mareşal) Gazi Mustafa Kemal denilmiş;
  ATATÜRK soyadı ile de Türk milletinin kalbindeki yerini almıştır.

  Ailesinin Soyu: Bir dedesinin lakabı Kızıl'dır. ATATÜRK'ün soyunu belirleyen en önemli işaretlerden birisi budur. Bu isim "Kızıl Oğuz Türkmenleri" için ifade edilmektedir.
  Bu konuda çok güzel ve oldukça düzgün bilgiler olan bir kaç kitap vardır. Bunlardan birisi Burhan Göksel'in ATATÜRK'ün Soyu adlı Kültür Bakanlığı tarafından birkaç baskısı yapılan kitabıdır. Diğer ikisi ise Ali Güler'indir. Birisi Bir Dahinin Hayatı'dır. Diğeri ise ATATÜRK'ün Soyu Kızıl Oğuzlar ve Konyarlar adlı kitaplardır.

  Atatürk'e Dönemin Şair ve Yazarlarının Verdiği İsim ve Lakaplar

  Alp, Arslan, Al-Yeleli Arslan, Hakkın Arslanı, Sarı Arslan, Türk Arslanı, Yavuz Arslan, Yurdun Arslanı, Ata Baba, Bozkurt, Büyük Münci, Büyük Önder, Dahi, Dahi-i Teceddüt, Demir-el, Gazi-i Müebbed, Gazi-i Sahib Kemal, Gaziyy'ül-Guzat, Güneş, Güneşler Güneşi, Halaskar, Hazret, Kahraman, Baş Kahraman, Kemal-i Zafer, Baş Kumandan, Kurtarıcı, Millet Esiri, Paşa Baba, Yüce Paşa, Rehber, Server, Şahin, Ülkü Tanrımız, Vatan Fedaisi, Zafer Kartalı.

  Hitap İsim ve Lakaplar
  Başbuğ, Başkumandan, Dahi

  Atatürk'e Annesinin Verdiği İsim
  Sarı Mustafa, Sarı Paşa

  Saray ve Çevresindekilerin Verdiği İsim
  Sarı Gül

  Kullandığı Müstear İsimler
  Teşkilat-ı Mahsusa İçindek ismi, Nuh bey, Trablusgarp'a giderken kullandığı isim, M.Şerif bey, bir gazeteye yazdığı 5 yazı için kullandığı isim, Asım Us. Minber Gazetesine yazı yazan bazı isimlerin de ATATÜRK tarafından kullanılan isimler olduğu sanılmaktadır.

  TBMM Hükümeti Dönemi Resmi Görevlilerin Verdiği isim
  Reis Paşa
  Kaynak:tarihcininyeri.net
   


Yükleniyor...