Atatürk En Büyük Lider


ABD’de Brown Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör Arnold Ludwig, geliştirdiği bir metodoloji sonucunda, Atatürk’ün 20. yüzyılın en büyük siyasi lideri olduğunu ortaya koydu.

’Dağın Arslanı: Siyasi Liderliğin Doğası’ adlı kitabın yazarı Prof. Ludwig, Amerika Atatürk Derneği’nin (ASA) toplantısında, geliştirdiği ’siyasi büyüklük skalası’ ile, Atatürk’ü işbaşındaki ABD Başkanı George W. Bush ile karşılaştırdı. Sonuçta, Bush 15 puan alırken Atatürk 32 puan topladı. Ludwig’in çalışmasında, Nelson Mandela 20 puan, Winston Churchill 22 puan ve Bill Clinton da 15 puan almıştı.

Mao’dan 2 puan yüksek

Ludwig’in daha önce yaptığı çalışmada, Atatürk 31 puan ile birinci olurken, Mao Zedong ve Franklin D. Roosevelt 30 puanla ikinci olmuştu. Aynı çalışmada, Charles De Gaulle altıncı, Woodrow Wilson 15. olmuş ve Ronald Reagan da 25 numarada yer almıştı. Psikiyatrist olan Prof. Ludwig, ’kültürel özellikler ve önyargılardan arındırılmış’ bir yöntemle dünya liderlerini 11 ayrı kategoride değerlendiriyor. Her kategoride liderlere 0 ile 3 arasında puan verilirken, sadece iki kategoride 0 ile 5 arasında puan verilebiliyor. Bu kategoriler, sıfırdan ülke yaratmak, toprakları genişletmek, iktidarda kalınan süre, askeri başarı, sosyal tasarım gücü, ekonomik başarı, devlet adamlığı, ideoloji ortaya koyma, ahlaken örnek olma, siyasi miras ve ülkenin nüfusu olarak sıralanıyor.
 

ama ülkenin başbakanı içinde atatürk adı geçiyor diye törenlere katılmamak için göz nezlesini bahane ediyor düşündürücü
 

Atatürk herşeyden önce bu necip milletin yetiştirdiği
ender şahsiyetlerden biri.O'nu belli grup ya da kişilere
bırakmak haksızlık olur düşüncesindeyim.Polima arkadaşım
nezle de olsalar amcalarına da gitseler Atatürk'ün büyüklüğünü
bir gün mutlaka idrak edeceklerdir.Teşekkürler paylaşımınız için.
 

Bu ülke ATATÜRK e vatanını, CUMHURİYETİ ni ve LAİK liğini borçlu
Hiç kimse ülkenin bölünmez bütünlüğünü milli bayramlarını ve coşkusunu değiştiremedi değiştiremez.
Emeğine sağlık Kübra. (+Rep)
 

Dünya anladı Atatürk'ün büyüklüğünü biz anlayamadık.Lütfen Atatürk'e layık olmaya çalışalım. Emeğine sağlık KÜBRA
 

ewet türkiye birdaha böylebir önder yetiştirimi bilmiyorum ama bugünkü mevcuduyetimizn tek sebbi atatürktür bunları anlamayanlara keşke anlatabilseydik
 
Üst