Ata'mızın Harika Cevapları


Bir insan ancak bu kadar hazırcevap olabilir

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Ürdün kralı ülkemizle ilişkileri sıkı tutmak için İstanbula Ata'mızı ziyarete gelir.Atatürk gelen misafir kralı gayet güzel ağırlar.Neticesinde o da kendi milletinin lideridir ve lidere yapılan saygısızlık millete yapılmış olur.Zaten Ata'mızdan en ufak saygısızlık beklenir mi?
İstanbul'a gelen misafiri vapur gezisine çıkarmadan göndermek olur mu?Bindirmiş kralı vapuruna çıkarmış Marmara açıklarına saat Beş çayına.Orada iki lidere çay servislerini Ata'mızın şöförü yapıyormuş.Ürdün kralı çayı bitirmiş, bir bardak daha istemiş.Şoför çayı doldurmuş, tam krala uzatırken artık ayağımı takılmış birşey olmuş çayı kralın üzerine dökmüş.Üzerine çay dökülen kral sinirlenmiş ve Atatürk'e iğneleye iğneleye:
-Kemal Bey, etrafınızda hiç saygılı uşak kalmamış. demiş.
Atatürk bu sözü duyunca gayet üzgün bir eda ile iç çekerek:
-Hiç sormayın sayın kral, ben bu millete herşeyi öğrettim de bir "Uşaklığı'' öğretemedim! demiş.


****************************** ******************** *

Kurtuluş ve Çanakkale Savasları'ndan sonra Atatürk'ü ziyarete gelen İngiliz Kralını Atatürk odasında karşılarken İngiliz Kralı sorar "Tamam da tüm bu savaşların, zorlukların üstesinden gelerek nasıl böyle bir vatana sahip oldunuz?" diye. Atatürk cevap vermeden yaverini çağırır ve masada bulunan silahı göstererek yaverinin kendisini vurmasını emreder yaver hiç tereddütsüz silahı alır ve kafasına sıkar ama silah boştur.Atatürk yaverini göstererek ''İşte böyle.'' der.

****************************** ********************

Kurtulus Savaşı sonrasi Fransa Kralı Ataturk'ü ziyeret eder.Ataturk onu sivil kiyafetleri ile karsilama salonunda karsilar.Fransa krali direk konuya girerek Akdeniz ve Guneydoğu'nun kendilerine verilmesi konusunda konuşmaya başlar.Atatürk, Kraldan müsade ister ve yukarı kata cıkar beş dakika sonra merdivenlerden üniformasiyla inen Atatürk, Kralın karşısına gelir ve ''Şimdi konuşalım.'' der.


****************************** ******************** **

Yugoslav Kralı Müteveffa Aleksandr, Balkan Atlantı'nın imzasını takip eden günlerde memleketimize gelmişti. Atatürk'le sohbeti sırasında, şahsına ve Türk Milleti'ne karşı duyduğu yakınlığı ve iyi hisleri ifade için dedi ki:

"-Cihan Harbini takip eden mütareke günlerinde, İtilaf devletleri Yunanistan'dan evvel Türkiye'yi işgali bana teklif etmişlerdi. Fakat hiç tereddüt etmeden bu teklifi reddettim, bunun üzerine Yunanlıları tercihe mecbur kaldılar."

Mustafa kemal muhatabının sözlerini sükunetle dinledi ve birden yerinden kalkıp, muhatabını şaşkınlık içinde bırakarak elini sıktı:

"-Size ve milletinize geçmiş olsun Ekselans..." dedi.

Ve anlatmak istedi ki, Türk topraklarına saldıran kim olursa olsun akibeti değişmeyecekti!


SENİ UNUTMADIK ATAM, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!
 

SENİ UNUTMADIK ATAM, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!

En güzelini en sona yazmışsın Aynsemcim Atamıza dair yeni birşeyler okumak, bilmediklerimi duymak ve öğrenmek ona olan saygı ve sevgimizi bir kat daha artırıyor
 

SENİ UNUTMADIK ATAM, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!

Bu sözden ötesi yok! Bu Vatan emanetindir; sahip çıkacagımıza, koruyacagımıza ant içtik..

Paylaşım için teşekkürler, ellerinize saglık Aynsem
 

SENİ UNUTMADIK ATAM, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!

Hepisini zevkle okudum ve okurken böyle bir ataya sahip olduğumuz için bir kez daha gurur duydum ..

Teşekkürler AYSEMM harika bir paylaşıma daha imzanı attın..
 

SENİ UNUTMADIK ATAM, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!

Emeğine sağlık Aynsem Paylaşım için teşekkürler.
 

SENİ UNUTMADIK ATAM, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!

Çok anlamlı bir paylaşımdı. Teşekkürler aynsem
 
Üst