At Yarışını Kim Buldu


At Yarışını Kim İcat Etti

At yarışlarının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Arkeolojik kayıtlara göre en eski veriler Babil, Suriye ve Mısırda at yarışları düzenlendiğini göstermektedir. İki atın çektiği arabalı at yarışı ilk kez M.Ö. Yunanistanda Olimpiyatlarda yapılmıştır. İngiliz toplumunda at yarışları sosyetenin yoğun ilggi gösterdiği bir spor dalıdır ve onlar at yarışları için kralların sporu deyimini kullanmaktadırlar. Dünya çapında at yarışlarının ekonomik değeri 120 Milyar Dolar civarında olduğu bilinmektedir.At yarışı belli mesafelerde safkan atlarla yapılan bir spor dalıdır. Mesafeler değişik olup düz arazide l000-1400-l600-2000-4800 metredir. At yarışlarında iyi cins atlar kadar “Jokey denen binicileri de önemlidir. Jokeyler, çocuk denecek yaşta binicilik eğitimine başlarlar. Ata, yarış esnasında güçlük vermemeleri için kilolarına çok dikkat edilir. Vücud ağırlıklarının 50 kiloyu geçmemesi arzu edilir. Müsabakalarda özel bir elbise giyerler. Yarışta, elleri hariç, kamçı ve üzengilerini kullanabilirler.

Dörtnal koşusu düz arazide veya çit, hendek, toprak, duvar gibi engellerle kesilmiş bir pist üzerinde yapılır. Başka bir yarışma olan tırıs koşusunda at, gidişini hiç terk etmemek zorundadır. Aksi halde yarışı paralel bir pistte otomobille takib eden hakemler tarafından yarışma dışı bırakılır. At yarışlarında başlama işareti özel tabanca ile hakem tarafından verilir. Yardımcılar tarafından bir hizaya dizilen atlar; önlerine gerilmiş olan lastik şerit kalkar kalkmaz veya içinde bekledikleri hücrelerin kapıları açılır açılmaz koşuya başlarlar.

Varışta hakemler atların birbirine bir baş, boyun veya bir at boyu farkıyla geçişlerini dürbünle gözlerler. Kazanan atı tesbit etmek için bazan fotoğraflara başvurmak gerekir. Zamanımızda elektronik cihazlarla yarış bitimleri gayet net olarak tesbit edilebilmektedir. Handikaplı koşularda atların taşıyacakları değişik ağırlıklar ve koşacakları farklı mesafeler, onların yaşını ve gücünü denkleştirmek imkanı verir. Yarış sahası oval veya 2×600 m düz kenarlı ve yarı çapı 150 m olan bir elipstir. Koşu yeri genel olarak çimenlidir. Bitiş yerine yakın seyirciler için tribün ve saha vardır.

alıntı
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst