At Fotoğrafları

'Eğitim Merkezi' forumunda alemşah tarafından 13 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Atlar, genellikle asil olmalarıyla tanınsalar da pek çok insanın bilmediği bir diğer özellikleri de hassas canlılar olmalarıdır. Evet, yakınına gittiğinizde cüssesi sebebiyle ürktüğünüz bu iri ve heybetli canlı dış görünüşünün tam aksi bir yapıya sahip ve son derece hassastır. Düzenli tüy ve deri bakımına, veteriner kontrolüne, tırnak bakımına, antremana ve ilgiye ihtiyaç duyarlar.
  Atlar, tıpkı köpekler ve kediler gibi, birçok farklı cinse ayrılmaktadırlar. Genel kanının aksine midilliler (ponyler) bir at cinsi değildirler. Atla midilliyi (pony) birbirinden ayıran fark, yaşları ya da geldikleri kökenleri değil, boylarıdır.
  Atın boyu, cidago kemiği denilen bir kemikten ölçülmektedir ve bu kemik, hayvanın vücudundaki, hareketsiz, en yüksek noktadır. Atın boynunun bitip, sırtının başladığı noktada yükselmektedir. Eğer hayvanın boyu 1.50 cm'den kısaysa, midilli (pony) , uzunsa at olarak sınıflandırılır.
  Bunun dışında atların cinsiyetlerine göre de kendilerine has adları vardır. Erkek atlara aygır, dişi atlara kısrak ve kısırlaştırılmış atlara da iğdiş denilir. Yavru at ya da midillilere ise tay denir.


  at_resmi_beyaz.jpg at_resmi_beyaz_siyah.jpg at_resmi_boz.jpg at_resmi_gri.jpg at_resmi_iki.jpg at_resmi_kara.jpg at_resmi_kırmızı.jpg at_resmi_siyah.jpg
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Haz 2014
Yükleniyor...