Astronotlar Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 11 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Astronotlar Hakkında Bilgi  Astronot hakkında ansiklopedik bilgi
  Astronot, uzay adamı. Uzay adamlarına Amerikalıların verdiği isim astronot iken Ruslar Kozmonot, Çinliler ise Taikonot kelimelerini kullanmaktadır.

  [​IMG]

  Çince (pinyin) uzay insanına hángtiān yuán denir. Çince terimin taykonot olduğu yönünde Çin dışında yanlış bir kanı vardır. Taykonot terimi, Malezyalı etnik bir Çinli tarafından 1998'de ortaya atılmış ve batı medyasında hızla yayılmıştır. Çince tàikōng (uzay) teriminden türeyen bu kelime Çin'de kullanılmadı. Buna en yakın Çince terim, tàikōng rén, uzaya çıkmış kişi anlamında kullanılmaktadır. Türkçe uzay insanı teriminin karşılığı olarak uzun süre yǔháng yuán (evren gezgini) kullanıldı. Hángtiān yuán, Çin hükümetinin resmi yazışmalarda kullandığı terimdir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2023 yılında uzay ziyareti yapacak Türk Uzay Adamlarını yetiştirmek için eğitimlerine başlamış bulunmaktadır. Ve isim olarak Gökmen adı tartışılmaktadır.

  Uzaya kendi imkânlarıyla insan gönderen ülkeler şu ana kadar ABD, Rusya (Sovyetler Birliği) ve Çin olmakla birlikte, diğer ülkelerin dillerinde de bu kavrama karşılık gelen kelimeler vardır. Örneğin, Fransızca spationaute kelimesi Latince spatium kelimesinden türetilmiştir.

  Uzaya giden ilk canlı bir köpek olmuştur. Uzaya giden ilk insan 'Yuri Gagarin', uzaya giden ilk kadın 'Valentina Tereshkova' ve uzaya giden ilk en genç insan 'Sally Rider' olmuştur.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Astronotlar Hakkında Kısa
 1. Merve
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  8,870
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,860
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,276
 4. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,337