Aşkın En Büyük Düşmanı Nedir?

Araştırmacılar sadece dört davranışa bakarak bir çiftin ayrılıp ayrılmayacağına % 90 doğruluk ile karar veriyor. İşte o dört davranış;

Aşağılama

En büyük negatif duygu aşağılanma. Eğer ilişkide aşağılama varsa, ilişkiyi kurtarmak imkansız denileblir. Saygı olmayınca, ilişkinin temeli zayıflıyor. Buda kaşınılmaz sona neden oluyor.

Aşağılama kişinin direk kimliğine ve var oluşuna zarar veriyor. Verilen mesaj oldukça açık: sen sadece ilişkimizde kötü değilsin, sen tek başına zaten kötüsün. Böyle çiftler ayrıldığında bile özgüven problemi uzun yıllar devam edebiliyor.

Eleştiri

Sürekli bir hata arama ve yargılama davranışı da ilişki düşmanları arasında. Davranışlarından çok, kişinin karakteri ve kişiliğini eleştirme oldukça yıpratıcı bir davranış. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünüyor ve ilişkiden kendini kurtarmaya çalışıyor.

Sürekli Savunma

Ayrılığı çağıran diğer davranış kişinin karşısındakini dinlemeden sürekli kendini savunmaya çalışması.

Her davranış için başka bir bahane bulmak, kendi davranışlarını sürekli rasyonelleştirmek, karşı taraf fikrini söylediğinde “sen bunu daha çok yapıyorsun” deyip oku ona çevirmek, karşı tarafı dinlemeden kendi fikrini söylemek oldukça önemli savunma davranışları.

Anlama değil savunma odaklı olmak oldukça büyük problemler yaşamanıza sebep olabilir.

Susma

“Karşı tarafa sen değersizsin” mesajı veren bu davranış hiç öyle görünmese de oldukça tehlikeli görünüyor.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst