Askerlikte tecil süresi uzuyor


Askerlikte tecil süresi uzuyor
30.05.2008 | Haber


Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup hizmetinin özelliği sebebiyle sevkinin tehirine ihtiyaç duyulan kamu personelinden; devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya dışında görev, staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapmaları nedeniyle aranan yaş sınırı 33'ten 35'e çıkarılıyor.
Askeri personele sağlık, harç, sınav hakkı ve yaş sınırı kolaylığı sağlanmasını düzenleyen yasa teklifi, dün, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Kemal Yardımcı ile CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun teklifi, birleştirilerek görüşüldü.
Teklif, askerlik kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup hizmetinin özelliği sebebiyle sevkinin tehirine ihtiyaç duyulan kamu personelinden; devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya dışında görev, staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapmaları nedeniyle aranan yaş sınırı 33'ten 35'e çıkarılıyor.

Sporcuya kolaylık
(A) Milli Takım, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonaları ile uluslararası müsabakalarda ilk üçe giren ve bu dereceleri alan takımların kadrolarında yer alan aktif spor yaşamını sürdüren sporcuların askerlikleri, 38 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar tecil edilebilecek.
Türkiye Profesyonel 1. ve 2. futbol liglerinde yer alan takımların kadrolarında bulunan profesyonel futbolcuların, üç ve daha fazla ligi bulunan diğer spor dallarında en üst iki ligde yer alan takımlar ile en az iki ligi bulunan spor dallarında da en üst ligde yer alan takımların uluslararası kuralların öngördüğü sayıdaki sporcular da askerliklerini 38 yaşına kadar erteleyebilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup hizmetinin özelliği sebebiyle sevkinin tehirine ihtiyaç duyulan kamu personelinden; devlet veya kendi hesapl...
 

Ezlemmmmmm sendemi gidicen askere allaa allaaa.... Ben geldim yaa askere ondan sonra çıkar böyle şeylerr.. Bitincede askerlik kısalır kesin... Teşekkürler Ezlemmm..
 

bana göre saçma herkez zamanında gitsin yapsın işte bak benimde ne projelerm var ama ağustosta gidiyorum askere kendi isteğimde var olmasa tecil ettirirdim bende :)
 
Üst