Aşk Acısı Kadınlara Zararlı mı.?

'Sosyal Konular' forumunda Sitem tarafından 8 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Aşk acısının kadın kabine zararları
  Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, kadınların duygusal yapıları itibarıyla daha fazla aşk acısı çektiklerini vurgulayarak, Aşk acısının kadın kalbine zararları hakkında şunları söyledi..

  “Aşk acısı, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Aşk acısı ve sevgilinin ölümü gibi yoğun strese neden olan olaylar nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtilerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Bunun yanı sıra ani korku, depresyon ve doğal afetler de kalp hastalığı riskini artırıyor. Doğaları gereği erkeklere göre daha duygusal olan kadınlarda bu gibi sonuçların ortaya çıkma olasılığı daha yüksek. Yağ dokularının fazla olması da anjiyoyu zorlaştırıyor. Koroner anjiyografide görülen komplikasyon oranları da kadınlarda çok daha yüksek. Kalp romatizmasına bağlı kapak hastalıklarıyla, mitral kapak sorunları kadınlarda daha sık görülüyor. Bunun yanı sıra çarpıntıya ve belli belirsiz bir göğüs ağrısına neden olan mitral kapak prolapsusa rastlanma oranı da erkeklere oranla çok daha yüksek.

  Açıl, sağlıklı kalp için kadınlara bol bol egzersiz yapmaları, günde en az 30 dakika yürümeleri, ev yemeği yemeleri ve herhangi bir sağlık sorununda mutlaka uzman bir hekime görünmeleri önerilerinde bulundu.


  Hürriyet aile
   


Yükleniyor...