arkadaşlar arasında kitap özeti Uzun

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


  1. ipek ongun arkadaşlar arasında kitabının uzun özeti

    Serra okula devam edecekti.Bir gün annesi eve gelerek çok iyi bir iş aldığını ancak İstanbul’a gitmesi gerektiğini söyledi.Serra buna itiraz etti;
    ” Bu haksızlık sen hep kendini düşünüyorsun hiç beni düşünmüyorsun” diye, sinirli bir şekilde odasına koşup kapıyı sertçe kapattı. Ertesi gün okula giden Serra’ yı arkadaşları durgun görünce niye durgun olduğunu sordular. En yakın ve en değerli arkadaşı Ayşegül’e İstanbul’a taşınacaklarını söyleyince o da üzüldü.Ama arkadaşını teselli etti.”Boşver oraya da alışırsın. Serra arkadaşının kendisini teselli etmesinden dolayı memnun kalmıştı. Okuldaki diğer arkadaşları da Serra’nın durgunluğunu farkedip durgunluğunun sebebini sordular.Serra arkadaşlarının ilgilerinden çok hoşlanmıştı. Arkadaşlarına olayın aslını anlatınca arkadaşları da onun gitmesine üzüldüler.hatta Serra’nın sevdiği ve onun bilmediği Atasoy bile onun gitmesine üzülür.
    Akşam eve geldiğinde annesi ile yüzyüze gelecektir. Hiç aldırmadan odasına gider ve derslerine çalışmaya başlar.Bazen dersler onun zamanını geçirmesi için idealdir.Annesi yemeği hazırlayınca, Serra’ya seslenir. Serra hiç vakit kaybetmeden doğruca yemeğe iner. Yemekte birbirleriyle tek bir laf bile etmezler.Yemek bittikten sonra herkes işlerine geri döner .Akşam olup yatma vakti geldiğinde Serra uyumaz.Bir o yana kıvranır, bir bu yana kıvranır; ama uyuyamaz.Serra’nın içinden bir ses onu yiyip kemirmektedir.Dayanamayıp annesinin odasına gider.Annesinden özür diler ve annesinin boynuna sarılır.Annesi Serra’ya hiç ama hiç küsmediğini söyler. Serra bir rahatlık hisseder.Sanki üstünden onca yük kalkmış gibidir.
    Serra o gece annesine karşı bencil davrandığını anlar. Sadece kendini düşünmüştür. Annesine “bu gece seninle yatabilir miyim?” diye sorar. Annesi de bunu kabul eder ve gece mışıl mışıl rahat uyurlar. Okulun bitmesine bir hafta kalmıştır. Bu da demek oluyor ki Ankara’dan gitmelerine az bir zaman kalmıştır.Yarı yılın bu son haftası gelmiş geçmiştir ve son gün gelir çatar.O güzelim Ankara’dan ayrılma ne kadar da zor olacaktır.O yeni okula nasıl alışacaktır, yeni arkadaşlar nasıl bulacaktır.Bütün bu sorunların yanında anneannesinin ve dedesinin yanında olacaklardır.Anneannesi Serra’lara Arnavutköy’de deniz kenarında güzel bir ev bulmuştur.Serra’da Ankara’dan ayrılacağına o kadar üzülüyordu ki yanına gelen hiçbir arkadaşını fark edemiyordu.Sonunda Serra’nın yanına Selin abla ve Özge abi geldi.Özge abi okuldaki edebiyat kolunun başkanlarından birisi , çok sert görünmesine karşın o sertliğin altında altın gibi bir kalbi vardı.Özge abi Serra’nın bu durgun halini görünce yanına yaklaşarak; hayrola Serra “Karadenizde gemilerin batmış gibi durgunsun” diye alay etti.O sırada Selin abla lafa karışarak Özgeciğim zaten kızın morali bozuk bir de sen üzerine gitme diyordu.Selin abla da okulun Edebiyat kolunun başkanıydı.Çok güzel bir kızdı.Onun düşüncelerine hayrandı.Sene başında bu okulda ne de güzel günleri geçmişti. Bir yazı yarışması için neredeyse onların disipline verilmelerine neden oluyordu.Onlarla vedalaştıktan sonra servisine gitti.Serviste arkadaşları ona güzel bir veda hazırlamışlardı. Sefer abi ise Serra’ya öğütler veriyordu.”Aman orada kendine iyi bak orası büyük bir şehir.