Arı Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler

'Sağlık Rehberi' forumunda Burcu tarafından 23 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu


 1. Arı sokmasının belirtileri; Acı, şişme ve kızarıklık gibi lokal belirtilerdir bunun yanında arı birkaç yerden soktuysa nefes borusuna, yakın bir yerden soktuysa yada kişi alerjik bünyeli ise çok tehlikeli olabilir.

  Arı Sokması
  Arı sokmasının verdiği rahatsızlık kişiden kişiye değişir. Neyse ki hayati tehlike oluşturabilen ciddi reaksiyonlar nadiren görülür.

  Genellikle arının iğnesiyle verdiği zehir, o bölgede basit bir bölgesel reaksiyona yol açar. Ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Ağrı birkaç saatte geçer, şişlik ise genellikle ertesi gün kaybolur.
  Nadiren ciddi sistemik reaksiyonlar görülür. Bu durumda, vücudun farklı yerlerinde döküntü, kızarıklık, şişlikler olabilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi, nefes almada zorluk ortaya çıkar. Kan basıncının düşmesiyle kişi şok tablosuna girer. Bu acil bir durumdur ve arı sokmasından sonra birkaç dakika içinde görülür.

  Arı Sokmasından Sonra Neler yapılmalıdır?
  • Öncelikle, arının iğnesini hemen çıkarmak en doğru harekettir. Tutup çekerek değil, kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmesi daha doğru olacaktır.
  • Yara su ve sabunla yıkanır.
  • Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır. Çocuğun izin verdiği ölçüde yarım saate kadar buz uygulanabilir.
  • Yara yerine karbonatlı su sürülebilir.
  • Duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.