Aranan MesleklerAranan Meslekler 2011
Nitelikli eleman açığının giderek arttığı iş dünyasında, en çok hangi sektörlerde hangi pozisyonlar için eleman aranıyor biliyor musunuz?

Günümüzde hangi mesleklerin ön planda olduğuna dair akıllardaki soru işaretleri oluşurken geçen yılın son çeyreğinde ayrıca bilişim sektöründeki ilan sayıları da ciddi ölçüde artmış bulunuyor. Bu yılın ilk altı ayına bakıldığında ise yukarıda belirtilenlerin yanı sıra eleman arayışını sürdüren diğer sektörlerin hizmet, gıda, tekstil, üretim – imalat ve turizm – otelcilik şeklinde sıralandığı görülüyor.

Nitelikli eleman ihtiyacının sürdüğü pozisyonların sektörlere göre dağılımı ise şöyle:

Sağlık-tıp:

“İşsizliğin en az olduğu sektör” olarak nitelendirilen sağlık – tıp alanında hemşire ihtiyacının bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de geçerli olduğu görülüyor. En çok aranan diğer uzmanlık alanları ise yoğun bakım hemşiresi, yenidoğan yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri olarak sıralanıyor.

Yapı-inşaat:

Yurtdışı (özellikle kuzey ve Arap ülkeleri) işlerin artması, yurtiçinde yeni projeler istihdam piyasasını hareketlendiriyor. Bu nedenle mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi) pozisyonlarındaki istihdam açığı devam ediyor.

Perakendecilik-toptancılık ve mağazacılık:

Yabancı yatırımcıların ilgisi nedeniyle rekabetin daha da arttığı bu sektörde yerli oyuncuların Türkiye geneline yayılmasının yanı sıra yeni açılan AVM’ler de istihdama olumlu katkıda bulunuyor. Bu sektörde ihtiyaç duyulan uzmanlık alanlarının başında kasiyer, satış danışmanı, mağaza müdürü ve görsel düzenleme uzmanı geliyor.

Bilişim:

İstihdam açığının hızla arttığı bilişim sektöründe en çok arananlar veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti ve web master.
 
Üst