Antonio Vivaldi hayatı

'Biyografi' forumunda Büsra tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Antonio Vivaldi hayatı


  Antonio Vivaldi Venedik , 4 Mart, 1678- Viyana, 28 Temmuz, 1741), İtalyan barok besteci.
  Antonio Vivaldi, Giovanni Vivaldi ve Camilla Calicchionun ilk çocuğu olarak 1678te Venedikte dünyaya geldi. Lakabı Kızıl Rahip ti. Babası, önceleri berberlik yapmış, daha sonra ise başarılı bir kemancı olmuştu. Vivaldi, ilk müzik eğitimini babasından almıştır. Annesi ise bir terzinin kızıydı.
  Bir papaz eğitimi alan Antonio Vivaldi 1703 yılında resmi ilk görevine atandı. Ama aynı yıl başka bir işe daha girdi. Ospedale della Pietà adındaki bir kızlar yetimhanesinde keman öğretmeni oldu. Buradaki görevi yetim ya da sakat kızlara keman çalmayı öğretmek ve onlara konserlerde seslendirmeleri için her ay iki konçerto yazmaktı. 1709 yılında bu görevinden ayrılmak zorunda kaldi. Bu dönemde Vivaldi besteci olarak dikkat çekmeye başladı. Op.1 sonat seti 1705 yılında yayımlandı.
  1709da Op.2 keman sonatı nı Danimarka Kralı IV. Frederike ithaf eden Vivaldi, bu sıralarda konçerto yazmaya başlamıştır. Hollandalı yayıncı Estienne Roger, Vivaldinin 12 konçertodan oluşan L'estro Harmonico adli eserini yayımladı. Bu dönemin en etkili müziksel yayını oldu. Almanya dışına hiç çıkmayan Bachin müziğinin İtalyan yanının oluşmasında önemli bir yeri vardır. 1714te Vivaldinin konçertolarını duyan Quantz, Albinoni ile birlikte Vivaldiye konçertoda reform yapmaları için ödenek bağlamıştır.
  1723 ile 1724te Romadaki karnaval mevsimi için üç opera yazdı. Yine 1723te Vivaldi, Pietanın yöneticileriyle ayda iki konçerto besteleme konusunda anlaştı. 1725te yazdığı eseri Op. 8, Il cimento dell'armonico e dell'inventione ile ünü daha da yayıldı. Bu yıllarda opera sanatçısı Anna Giraud ile ilişkisi başladı.
  1737de görevde yaptığı Ferraranın yöneticileriyle Vivaldi arasında sergilenecek operaların seçimi konusunda çıkan anlaşmazlık Vivaldinin işinden olmasına yol açtı. Bu olayın ardından Vivaldi, Amsterdama yerleşti. 1741de Grazda Annayı dinlemek için Avusturyaya yaptığı yolculuğu sırasında Viyanada konakladığı bir dulun evinde öldü. Hemen aynı gün kimsesizler mezarlığına gömüldü.
  Vivaldinin 500den fazla konçertosu vardır. Farklı enstrümanlardan yararlanmayı çok seviyordu. Hiç kimse viyolonsel den solo enstrüman olarak onun yararlandığı kadar yararlanmamıştır. Fransız Barok müziğinde nefesli çalgılar ağırlıktayken, onun müziğinde yaylı çalgılar önem kazanır. 230 keman konçertosunun yanında, flüt, obua, çello, viyola, mandolin konçertoları vardır. Klasik müzikle ilgisi olmayanların bile bildiği Dört Mevsim Konçertosu en sevilen eseridir. Kendisinin 94 tane opera yazdığını söylemesine karşın, bunların ancak 50si günümüze ulaşabilmiştir. Bitmek tükenmek bilmeyen bir müzik dehası olan Vivaldinin hırslı ve güçlü kişiliği, müziğine de yansımıştır.
  Vivaldi'nin adı yüzyılımıza dek pek tanınmadı. Ancak 1920'den sonra yapılan araştırmalar sonucunda Vivaldi'nin yüzlerce eseri gün ışığına çıkmaya başladı.
  ((( ESERLERİ )))
  Vivaldi'nin Amsterdam'da basılmış eserleri 100 konçerto ve 40 sonattır. Besteciliğindeki yaratıcılık ve çeşitlilik inanılmaz boyuttadır. 94 opera yapıtı olduğu rivayet edilir ancak bugüne kadar sadece 19 tanesi bilinmektedir. 500 kadar konçerto yazdığı sanılmaktadır.
  Vivaldi hayalinde canlandırdığı resimleri müzik haline getirmiştir. Eserlerinde, hayallerine verdiği başrolü açıklayıcı sonelerle destekler. En ünlü eseri sayılan Op.8 içerisindeki Dört Mevsim konçertosunda mevsimler kendi özellikleri ile anlatılmıştır. Vivaldi'nin bu muhteşem eseri uzun yıllar sonra Beethoven'a da ilham kaynağı olmuş ve Pastoral Senfoni bu şekilde ortaya çıkmıştır.


  ((((( OPERALARI )))))

  1=) Bajazet (RV 703)
  2=) Cantone in Utica (RV-705)
  3=) Dorilla in Tempo (RV-709)
  4=) La fida Ninfa (RV-714)
  5=) Giustino (RV-717)
  6=) L'Incoronazione di Dario (RV-719)
  7=) L'Olimpiade (RV-725)
  8=) Orlando finto Pazzo (RV-727)
  9=) Orlando furioso (RV-728)
  10=) La verita in Cimento (RV-739)
  11=) Tito Manlio (RV-738)
  ((( ORATORYA )))
  Juditha Triumhans Devicta Holofernis Barbarie

  KAYNAK:WİKİPEDİA