Anneler! Çocuklarınızı sokağa atın


Anneler! Çocuklarınızı sokağa atın ! Neden mi

"Prof. Dr. Ömer Üre ''Birlikte oynanan oyunlar çocuğa ahlakı, iyiyi kötüyü, sosyal normları, adet, gelenek göreneği öğretiyordu." diye başlıyor yazısına...Prof. Dr. Ömer Üre ''Birlikte oynanan oyunlar çocuğa ahlakı, iyiyi kötüyü, sosyal normları, adet, gelenek göreneği öğretiyordu. Bilgisayar oyunlarına kendilerini kaptıran çocuklar ise bağımlı hale geliyor'' dedi.Prof. Dr. Ömer Üre, ''Bilgisayar oyunları, çocukları, sağlıklı gelişmelerinde önemli rol oynayan sosyal oyunlardan uzaklaştırıyor'' dedi. Prof. Dr. Üre, yaz tatilinin başladığı bugünlerde ailelerin, çocuklarının ruh ve beden gelişimleri için oyunun önemini unutmamalarını istedi.Üre, çok sayıda çocuk için bilgisayar oyunlarının adeta bağımlılık haline geldiğini, bu durumun da çocukların oyun gereksinimini yeterli düzeyde karşılamadığını vurguladı. Bilgisayar oyunlarının, çocukları, sağlıklı gelişmelerinde önemli rol oynayan sosyal oyunlardan uzaklaştırdığını ifade eden Üre, ''Çocuğa hep şekerli süt verirseniz, zamanla daha sağlıklı ve doğal olan şekersiz sütü içmez. Bilgisayar oyunları da benzer bir etkiye neden oluyor'' dedi.ARKADAŞ İLİŞKİLERİ ÇOK ZAYIFÜre, ''Birlikte oynanan oyunlar çocuğa ahlakı öğretiyordu, mülkiyet duygusunu, iyiyi kötüyü, sosyal normları, adet, gelenek göreneği öğretiyordu. Bilgisayar oyunlarına kendilerini kaptıran çocuklar ise bağımlı hale geliyor'' diye konuştu. Bilgisayarın en olumsuz etkisinin sosyalleşmeyi engellemesi olduğunu ifade eden Üre, şunları kaydetti:


''Çok fazla bilgisayar oyunu oynayan çocuğun sosyal yönü, arkadaş ilişkileri zayıflıyor. Fakat günümüzde ne yazık ki internetten ayrı kalamıyoruz. Burada anne babalara veya okul idarecilerine önemli görevler düşüyor. Çocukların planlı şekilde internetten yararlanmalarının sağlanmasına önem verilmeli, çocuğun ne zaman internete girip en zaman çıkacağı, internetle ne yapacağı denetlenmelidir. İnternet kullanımı konusunda çocuğu çok da rahat bırakmamak gerekir.''SOSYALLEŞEMiYORLAR
Oyun denilince velilerin aklına artık internet oyunlarının geldiğine dikkat çeken Üre, oysa oyunun, çocuğun sokakta arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği sosyal bir aktivite olduğunu belirtti. Üre, çocukların sokak oyunlarından koparılmaması gerektiğini, sokakta güvenli bir ortam oluşturularak oyun oynamalarının sağlanabileceğini kaydetti. Üre, çocuğun, sokakta oyun oynama ortamı yaratılamaması durumunda kreş veya ana okullarına gönderilmesinin yararlı olacağını sözlerine ekledi.
 

Anneler! Çocuklarınızı sokağa atın

Salın çocukları dışarı gitsin.
Teşekkürler yaren abla .
 
Üst