Anne Karnında Bebeğin İlk Muayenesi

Hamile olduğunu anlayan kadınlar genellikle önce ne zaman doğum yapacaklarını öğrenmek istiyorlar. Beklenen doğum tarihi nasıl hesaplanır?

En son adet tarihine yedi eklenip, aydan da üç çıkartılıyor. Örneğin; 16.06.2008 tarihinde son âdetinin ilk günü olan bir anne adayı söz konusu olduğunda, 16+7=23 ve aydan da üç çıkardığımızda, bebeğin olası doğum tarihi 23.03 2009’dur. Bu kolay yöntemin yanı sıra, ultrasonla muayene ile de bu olası tarih onaylanır. Ultrasonla muayene sonucu artı-eksi bir haftalık bir fark olsa da,genellikle son adet tarihinden elde edilen tarihe göre doğum tarihi saptanır. Çünkü zaten ultrasonun da yanılma payı artı-eksi bir haftadır. Fakat ultrasonda elde edilen tarih bir hafta değil de, 10 gün ya da iki hafta farklı çıkarsa o zaman olası doğum tarihi olarak ultrasonun önerdiği tarih doğru kabul edilir.

Bu konuda ilk kez bir hekime gidildiğinde

Anne adayının geçmişte geçirdiği gebeliği olup olmadığı ve varsa nasıl sonuçlandığı, herhangi bir sorunun gelişip gelişmediği sorulur. Örneğin geçmişte erken doğum yapmış bir bayanın bu gebeliğinde de erken doğum yapma riski normalden yüksektir ve dikkatli takip gerektirir. Diyabet (şeker hastalığı) gibi, hipertansiyon gibi bir hastalığı var mı, diye sorulur. Çünkü bu tür hastalıklar gebeliğin seyrini olumsuz etkileyebiliyor. Ve varlıkları halinde derhal kontrol altına alınmaları gerekiyor. Sonra, daha önce ameliyat geçirmiş mi?.. Örneğin; hasta daha önceden sezaryen ya da miyom gibi bir ameliyat geçirmişse, o hastaların normal doğum yapması önerilmiyor.Çünkü normal doğumdaki sancıların etkisiyle sakıncalı durumlar söz konusu olabilir.

Anne adayının sigara içip içmediği

Kesinlikle önemseniyor. Sigara içip içmediği soruluyor, sigara içerse, mutlaka bırakması öneriliyor. Çünkü sigara, hamilelik sırasında bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor. Bebeğin genetik olarak kodlandığı bir kilo var; sigara bebeğin o kiloya erişmesini engelliyor ve o kilonun altında doğmasına neden oluyor. Ayrıca, erken doğum riskini artırıyor ve plasentanın erken ayrılması denilen çok tehlikeli, kanamalı bir duruma yol açıyor. Bu nedenlerle annenin sigara kullanması hiç istenmiyor. Babanın da sigara kullanması anneyi ikinci elden sigara etkisine maruz bırakıyor, bu nedenle babaların da bırakması öneriliyor. Ayrıca eşlerinin bırakması sigara bağımlısı annelerin bırakmasını da kolaylaştırıyor. Bir de, annenin kullandığı bir ilaç var mı, ya da bir ilaca karşı alerjisi var mı, bunları da soruluyor.

İlk muayene sonrası her hastaya mutlaka tavsiye edilen belli başlı ilaçlar

İlk muayenede genellikle bir vitamin kompleksi başlaması uygun görülür. Bu vitamin kompleksinin hamilelikte gerekli bütün vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum gibi elementleri içeren özellikler taşıması gerekir. Aslında iyi bir beslenme şekliyle de bütün bu maddeleri alınabilir ama, kompleks vitamin alımı bir tür garanti gibi de düşünülebilir, özellikle gebeliğin başlarında görülen bulantı nedeniyle görülen beslenme bozuklukları sırasında. Ayrıca, anne adayında demir desteğine başlanır. Çünkü hamilelik anemi yani kansızlığa eğilim yaratıcı bir süreçtir. Çünkü bebek annenin demirine ortaktır, annenin karaciğerindeki demir deposunu bebek de tüketir. Dolayısıyla anne, yeteri kadar demire sahip olmadığı zaman, yeteri kadar alyuvar (kan hücresi) üretemez. Alyuvar üretemediği zaman da, kansızlık oluşur ve bebek yeteri kadar oksijen alamaz. Sonuçta da, bebeğin gelişimi riske girer. Bütün bu nedenlerle anemi önlemek istenilen önemli bir konudur. Tüm yeşil sebzeler ve kırmızı et iyi bir demir deposudur.

İlk muayenenin detayları nelerdir?

Eğer gebelik 12 haftadan küçükse, vajinal ultrason yapılıyor. Böylece gebelik kesesi ve içinde gelişen embriyo çok daha rahat görülebilir. Burada, CRL diye bir ölçüm yapılıyor ki, bu da kafa-popo arasındaki mesafeyi veriyor. Ayrıca, hastanın kilosuna, kan basıncına, nabzına bakılıyor. Gebeliğin 13. haftasından itibaren bebeğin kalp atışlarını dopler denilen aletle de dinleniyor. Kalp atışları ultrasonda da görülüyor fakat kalp atışlarını bu şekilde duyabilmek bebekle anne arasında güzel bir bağ kuruyor. Pap smear testi (rahimağzı kanserinin öncü değişikliklerini saptayan test) son 1 yıl içinde yapılmamışsa, o yapılıyor.

İlk muayenede hastanın hangi testleri yaptırması isteniyor, neden?

Tam kan sayımına bakılır. Böylece anemi var mı, yok mu görelebiliyor. İdrar kültürü, tam idrar tahlili, HIV testi, Sfiliz (frengi) testi, Chlamydia testi (en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalık) isteniyor. Toksoplazma testi (iyi yıkanmamış meyve–sebze ve iyi pişmemiş et ve kedi dışkısıyla geçebilen parazit) isteniyor. Rubella testi de önemli bulunuyor. Böylece, kızamıkçık geçirip geçirmediği anlaşılıyor. Eğer anne kızamıkçık geçirmediyse tehlikeli , çünkü hamilelik sırasında geçirirse bebekte çok ciddi anormallikler ortaya çıkabiliyor, fakat hamilelik döneminde bu testin aşısını da yapmak mümkün olmuyor. Bu hastalar, hamilelik sonrası gelecek gebeliklerinde korunmak amacıyla aşılanmalılar. Bu gebelikleri sırasında döküntülü çocuklardan uzak kalmalılar. Hepatit B testi yapılıyor. (Sonuç negatif çıkarsa ve bağışık değillerse bu hastalığın aşısı hamilelik sırasında yapılabiliyor.) Ayrıca, tiroid hormonuna bakılıyor, çünkü bu hormon hastada az (hipo) ya da çok (hiper) salgılanıyor olabilir ki, bu da bebeği olumsuz etkiler. Son olarak da, geçmişten gelen bir diyabet olmasın diye,açlık kan şekerine bakılıyor.
 
Üst