Teknoloji Anatomik icatlar

Züleyha

Yönetici
Anatomik icatlar

Farklı alanlardaki ilerlemeler sürekli birleşerek ampüteler için daha parlak bir gelecek oluşturuyor. İşte önemli gelişmelerden bazıları…

Anatomik icatlarProtez soket
Protez soketi, uzvun arta kalanını protezle birleştiriyor.Vücuda uzun süre takılı kalacak aygıtlar için rahatlık çok önemli. O yüzden de günümüzde gelişmiş protezlerin vücuda düzgünce oturması için silikon, kopolimer ve poliüretan astarlar kullanılıyor.

Miyoelektrik
Vücut gücüyle çalışan protezlerde koşumlar ve kayışlar kullanılsa da gelecek miyoelektriğe ait. Böylesi protezler takıldıktan sonra elektrikli algılayıcılar sayesinde en ufak adale, sinir ve EMG etkinliğini takip ediyor. Bu da elektrikli motorları harekete geçiriyor ve kullanıcıya doğrudan denetim ve geribildirim alma fırsatı tanıyor.

Yapım malzemeleri
Gelişmiş plastik ve karbon fiber kompozit malzemeler sayesinde çağdaş protezler daha hafif, daha sağlam ve esnek. Bu da ampütelerin her biri farklı etkinlik için uzmanlaşmış birden çok protez uzuv sahibi olmasına olanak tanıyor.

Diz eklemleri
Össur’un Symbionic Leg ürünü gibi biyonik uzuvlar diz üstü (transfemoral) ampütasyonlarda benzersiz bir geribildirim sağlıyor. Diz eklemindeki mikroişlemciler ayak bileğinin farklı konumlarını ve zemin açısını analiz ederek uzvun kullanıcıyı tökezlemekten ya da düşmekten korumasını sağlıyor.

Anatomik icatlar
Vakumlu süspansiyon
Yanlış numara ayakkabı giymek herkeste acı verici cilt sorunlarına yol açabilir. Protez kullanıcıları da aynı şeyden yakınıyor fakat vakum sistemleri uzvun geri kalanının sokette oluşturduğu basıncı dağıtarak “bağlantıyı” ve kararlılığı artırıyor, protezin rahat ve hassas biçimde oturmasını sağlıyor.

Yazılım
Miyoelektrik ve mikroişlemci kullanımı değişikliklerin “anında” olmasına izin veren karmaşık yazılımlar gerektiriyor. Touch Bionics’in i-limb ultra modeli gibi bazı biyonik eller kullanıcının tepki süresinden kavrama gücüne kadar her şeyi değiştirmesine izin veriyor.

Kavrama türleri
Harici güçle çalışan protezler bir dizi kavrama biçimi ve el pozisyonu sunuyor. Miyoelektrik kullanımından önce böylesi bir şey olanaksızdı. Kullanıcılar aygıtın uyum sağlama yeteneği sayesinde geniş bir parmak işlevi yelpazesine kısa zamanda alışıyor.
3B yazıcılar
3B baskının ardındaki teknoloji sayesinde protez tasarımında yepyeni bir çağ başlayabilir.
Bugün bile yapay uzuvlar için açık kaynaklı tasarımlara internetten erişilebiliyor. O yüzden, gerekli donanıma sahip olan herkes hiç vakit yitirmeden 20 dakika içinde bu tasarımları basabilir. Bu alanda akıl almaz bir yenili potansiyeli va
 
Üst