Anarşizm Nedir?

'Türkçe Sözlük' forumunda ZeuS tarafından 16 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Anarşizm, Anarşizm Nedir, Anarşizm Nedir Felsefe, Anarşizm Ne Demek, Anarşizm ne anlama gelir, Anarşizm tanımı, Anarşizm anlamı, Anarşizm hakkında bilgi

  Anarşizm Nedir?

  Başta devlet olmak üzere bütün baskıcı kurumları ortadan kaldırmayı öneren öğreti. Anarşizme göre devlet egemen sınıfın çıkarlarını korumakla görevlendirilmiş gereksiz bir kurumdur. Özgürlüğü gerçekleştirmek için en başta devlet yıkılmalıdır. Devlet hiçbir zaman yeni bir toplum çağını başlatmak için kullanılamaz. Temsilcilik, gerçeklere dayanmayan bir düşçülüktür; bu gibi düşçülükler insanları insan dışılığa dönüştürür.

  Baskı yerine özgür işbirliği, korku yerine kardeşlik ve sevgi gerçekleştirilmelidir. Devlet yerine işbirliğinin doğuracağı dernekler ve bu derneklerin birleşmesiyle meydana gelen federasyonlar kurulmalıdır. Uyum bu birleşmelerin doğal dengesiyle gerçekleşecektir. Çeşitli birlikler her an yön ve biçim değiştirerek her an etkin yönü ve biçimi kullanacaklardır.

  Devlet ile birlikte her türlü baskıcı kurum yok edilmelidir. İnsan; bir üretici olarak anamalın otoritesinden, bir vatandaş olarak devletin otoritesinden, bir birey olarak dinsel törenin otoritesinden kurtulmalı ve özgür bir gelişme olanağına kavuşmalıdır. Bütün insansal yetenekler ancak başsızcı (anarşist) bir toplumda, hiçbir baskıyla engellemeksizin, özgürce gerçekleşebilir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Anarşizm Nedir
 1. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  556
 2. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  92
 3. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  198
 4. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  85