Ambulans çeşitleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda ZeuS tarafından 20 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. ambulans çeşitleri
  kaç çeşit ambulans vardır
  ambulans çeşitleri nelerdir


  Station Wagon tipi : Ambulans Çeşitleri

  Bu tip ambulansların amacı gereği tam olarak ambulans kategorisine girmez. Ama bu araçlarla da yaralı taşınır. Özellikle gösteriler sırasında yaralanan kişileri, taşıma amacı taşır.

  Van tipi ambulans :

  Türkiyede de en çok kullanılan ambulans tipidir. Bir ambulans da olması gereken bütün araç- gereç vardır. Bu ambulans tipi dünya genelinde en çok kabul görmüş tiptir.

  Hava Ambulansı

  Günümüzde yeni yeni ortaya çıkan bir tiptir. Hastaların uzak bir yerden şehir merkezine getirilmesi gereken durumlar düşünülerek bu tip ambulanslar yapılmıştır. Araç olarak genelde helikopterler kullanılır. Bazen uçakta kullanılabiliyor.

  Askeri Ambulans

  Askeri ambulanslar hem klasik ve yeşile boyanmış hem de zırhlı olabilmektedir. Askeri helikopterler genellikle hava ambulansı olarak da hizmet sunmaktadır. Savaş alanlarındaki yüksek tehlike seviyesinden dolayı askeri ambulanslar genellikle zırhla donatılmıştır. Savaş kuralları, ambulansların herhangi bir silah taşımasını istemediği için askeri ambulanslar genellikle silaha sahip değillerdir ve üzerlerinde kırmızı beyaz amblem vardır.

  Özel Ambulans Şirketleri

  Ambulanslar lokal ya da bölgesel ülkeler tarafından işletilebileceği gibi özel şirketler tarafından da işletilebilir. Özel hastaneler kendi ambulans filolarına sahiptir ve hastalarını bu filoları aracılığı ile taşımaktadırlar. Ayrıca sadece ambulans taşımacılığı hizmeti veren şirketler de vardır. Ve hastaneler bu şirketler ile ortaklık anlaşması imzalayarak hizmetten yararlanmaktadır.
   
Yükleniyor...