Alvarli Haci Muhammed Lütfi Efendi kimdir ?

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 20 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Alvarli Haci Muhammed Lütfi Efendi

  Alvar İmamı Hacı Muhammet Lütfi Efendi, 1869 yılında Kındığı köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Hacı Hüseyin Efendi, annesi Seyyide Hatice hanımdır.

  Tahsilini babası Hacı Hüseyin Efendinin yanında tamamlayan Muhammet Lütfü Efendi, 1893 yılında Hasankalenin Sivaslı Camiine imam olarak tayin edilmiş, daha sonra babası ile birlikte Bitlise giderek Hacı Pir-i Küfrevi Hazretlerinin dergâhına intisap etmiştir.

  Daha sonra Erzuruma dönen Muhammet Lütfi Efendi Erzurumun Dinarkom köyünde imam olarak görev yapmış, 1. Dünya savaşı başlangıcında Erzuruma dönmüş, bir müddet de Tercanın Yavi nahiyesinde hizmet vermiştir. (Yavi şimdi Erzurum Çat ilçesine bağlıdır)

  Kurtuluş savaşında müfrezeler kurarak savaşa iştirak etmiştir. 1939 yılına kadar Alvar köyünde oturan Muhammet Lütfü Efendi Erzuruma gelerek Mehdi efendi mahallesinde ikamet etmiştir. Kendisini ziyarete gelen herkese daima hüsn-i zan etmeyi hiç kimseyi incitmemeyi, hiçbir ferdi hor görmemeyi ve alırken-satarken insaflı olmayı salıklar, sarhoşları dahi huzuruna kabul eder, fasik, salih diye ayırım yapmaz, herkese teveccühte bulunur ve taltifleri ile memnun ederdi. Muhammet Lütfü Efendi kimsenin kalbini kırmamış bir İnsan-ı Kamil idi.

  Şairliği de olan Muhammet Lütfü efendinin birçok şiirleri vardır; Erzurum destanı, İnsan sevgisi, Özlem, Ramazan, Dünya görüşü, Maniler ve Ferdler, Mevlayı sevmek isimli şiirlerinden bazılarıdır.

  1956 yılında Erzurumda vefat etmiştir.