Altını değiştirmenin püf noktaları


Bebeğinizin bakımını yaparken hijyene çok dikkat etmelisiniz. Hijyeni korumanın ilk şartlarından biri elinizi yıkamanızdır. Yapılan çalışmalar sonunda, özellikle bebeğinizin altını değiştirmeden öncesi ve sonra elinizi yıkamanız, oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonu büyük ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda beslenme ve emzirme öncenizde de ellerinizi yıkamalısınız.

Yenidoğan Hemşiresi Melike Kahraman, yeni doğan bebeğinizin alt temizliği sırasında dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralıyor.

• Bebeğinizin altını değiştirirken ilk 2 ay, kaynatılmış ve ılık suya batırılmış pamuk kullanmalısınız.

• Alt bakımında alkol içeren ıslak mendilleri tercih etmemelisiniz.

• Bebeğinizin altının temiz ve kuru olması cilt sağlığı, rahatlığı ve huzuru için oldukça önemlidir. Bebek bezinin oluşturduğu havasız ortam, nemlilik, idrar ve dışkının ciltle teması bebeğinizin cildinin tahriş olmasına neden olur. Beslenme öncesi, bebeğiniz huzursuz ise altı kirli olabilir. Böyle bir durumda mutlaka altını değiştirilmeniz gerekir.

• Bebeğinizin beslenmesiyle bağırsak hareketleri artar. Bu yüzden bebeğinizin beslenmesi sonrası da altını değiştirmeniz gerekir.

• Bebeğinizin alt bakımı, günlük bakımının en önemli bölümlerinden biridir. Günde ortalama 7–12 kez altını değiştirmeniz gerekebilir.

Yenidoğan

Yeni doğan bebekler, ilk kakalarını bazen doğum sırasında, bazen de doğumu takip eden ilk 24 saat içinde yaparlar. Bu kaka siyaha yakın, koyu yeşil renkte olur. Kakanın rengi ilk üç gün içinde değişmeye başlar. Daha yumuşak ve açık renkli olur. Bebeğinizin yeni doğan döneminde günde 6–8 kez idrar, 2–3 kez de kaka yapması normaldir.

Alt değiştirme için gerekli malzemeler

1. Alt değiştirme minderi.

2. Bir kap içinde ılık su.

3. Pamuk parçaları.

4. Temiz bez.

5. Koruyucu pişik önleyici krem.

6. Yumuşak havlu.

7. Kirli bezin konacağı ağzı kapaklı kova veya çöp torbası.

Adım adım alt değiştirme

• Bebeğinizin alt temizliği sırasında kullanacağınız tüm malzemeleri, bir elinizi bebeğinizin üzerinden çekmeden, mutlaka öteki elinizle uzanacağınız yakınlıkta olması için önceden hazırlayın.

• Bebeğinizi çok sıcak olmayan, hava akımının yoğun olmadığı bir yerde, düşmeyeceği şekilde alt değiştirme minderinin üzerine yatırın.

• Bezin yan tarafındaki cırtcırtlı bantları sökün. Kendinizden emin bir şekilde ama bebeğinizin de ayaklarını acıtacak kadar sıkmadan, sol elinizle iki ayağını kavrayıp ayaklarını yukarı kaldırın. Sağ elinizle bebeğinizin alt bezini, yukardan aşağı doğru kaydırarak alın ve bebeğinizin poposunun altına doğru katlayın. Böylece poposuna bulaşmış olan katı dışkıların çoğu beze gelecektir ve böylece siz popoyu temizlerken, eski bez örtünün kirlenmesine biraz engel olmuş olursunuz.

• Bilmelisiniz ki bebeklerin çoğu, özellikle erkek bebekler bez açıldığında hissettikleri serinlikle çiş yapmaya meyillidirler. Bunun için bezi gevşetip biraz bekleyin ki çişi gelmişse eski beze yapsın ya da yakınınızda bulunduracağınız bir peçeteyi, siz altını temizleyene kadar olası etrafı ıslatmalara karşı pipisinin üstüne koyun.

• Temizliği her zaman önden arkaya, yani bebeğiniz yatarken yukardan aşağıya doğru yapın. Karın hizasından popoya doğru yapılan temizlik, özellikle kız bebeklerin idrar yolları sağlığı için dışkının idrar yollarına bulaşmaması amacıyla önerilir. Erkek bebekler içinse önce anüs çevresini, sonra pipisini çekmeden yavaşça kaldırarak pipisinin altını, hayaların etrafını ve en son da pipisini yukardan aşağı doğru temizleyin.

• Bebeğiniz kakasını yaptıysa, alt temizliğini ılık su ile yıkayın, ancak iyice kurutmanız ve havalandırmanız gerektiğini bilin.

• Bez seçimi yaparken yıkanıp tekrar kullanılabilen bezler yerine, günümüzde yaygın olan tek kullanımlık bebek bezlerini tercih edin. Ayrıca seçtiğiniz bezin, idrarın ciltle temasını engelleyen jeller içermesine ve bariyerli olmasına dikkat edin.

• Bebeğinizin ayından ziyade kilosuna uygun ve bacaklarının rahat hareket edebileceği bezleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin altına bezi yerleştirdikten sonra kuru bir yumuşak havluyla, hafif dokunuşlarla, sürtmeden bebeğinizin silinen bölgelerini özellikle de kıvrımlarını kurutun.

• Ortam sıcaklığı ve vaktiniz müsaitse, bebeğinizin altını temizledikten sonra bezi kapamadan evvel bir dakika kadar açık tutmanız hem bebeğinizin hoşuna gidecektir hem de altının tam kuruduğundan emin olmanızı sağlayacaktır.

• Bezi kapatırken, erkek bebeklerin pipisini aşağı doğru yönlendirmek göbek hizasına kadar ulaşabilecek ıslaklıkları engelleyebilir.

• Bezin belini ne çok sıkın ne de çok gevşek bırakın. Mesele; iki parmağınız, bebeğinizin bezi ile göbeği arasına rahatça girebiliyorsa, bu sıkılık yeterlidir.

Pişik ve tahrişler

Bebeğiniz doğduğunda cildi yumuşak ve pürüzsüzdür, ancak zamanla cildinin beze temas ettiği bölgede pişik adı verilen kızarıklık ve tahrişler meydana gelebilir. Hemen hemen her bebeğin karşılaştığı pişik sorunu, temel olarak bebeğinizin idrarında bulunan amonyağın, bezle birlikte sürtünmesi sonucu ortaya çıkar.

Pişiğin temel nedenleri

• Bebeğinizin altını sık değiştirmemeniz.

• Cildinin idrar ve kakası ile uzun süre temas halinde kalması.

• Anne sütünden mamaya ve ek besinlere geçilmesi sırasında dışkı sayısında ki artış.

• Bezinin sıkı bağlanması veya sıkı kalın giysiler giydirilmesi durumunda hassas olan cildinde tahrişe yol açar ve pişik oluşumu hızlanır.

• Bebeğin kullandığı antibiyotikler, cildi üzerinde bulunan hem yararlı hem zararlı mikroorganizmaların dengesini bozarak, mantar üremesine neden olur.
 
Üst